3 důležité prvky pro lidský organismus

Zdravá výživa je základem zdraví. To ví každý, ale to neznamená, že si všichni lidé hlídají svůj jídelníček. Důsledkem může být, že vašemu organismu začnou chybět různé vitaminy a další látky. To dříve nebo později způsobí, že onemocníte.

Riboflavin

Riboflavin nebo též vitamin B2 je klíčovým vitaminem pro metabolismus, srdeční činnost a tvorbu buněk. Nejčastějším příznakem nedostatku jsou popraskané ústní koutky nebo pálení jazyka. Častým projevem bývá psychická disharmonie. Nejvíce vitaminu B2 obsahují vnitřnosti zvířat, speciálně játra. Doplnit ho můžete i prostřednictvím kakaa nebo tvarohu.

Zinek

Zinek pomáhá lidskému metabolismu. Působí proti špatným volným radikálům. Ženy ocení, že dostatečné množství zinku podporuje hezkou a krásnou pleť nejenom na obličeji, ale po celém těle. S tím logicky souvisí projevy jeho nedostatku. Nedostatek zinku způsobuje různé kožní problémy. Ať již se jedná o záněty kůže, její šupinatění nebo jiné dermatologické nemoci. Pro může je zinek důležitý z pohledu reprodukční funkce. Jeho nedostatek snižuje plodnost. Tvoří se méně spermií a varlata nefungují, jak by měly. Zinek můžete doplnit prostřednictvím slepičích vajec, mléka nebo hovězích jater.

Železo

Železo je nedílnou součástí červených krvinek. Ty mimo jiné přenášjí kyslík v těle a pokud by lidský organismus neměl železo, nemohli bychom dýchat. Pokud vám bude chybět železo, začnete pociťovat únavu a začnete blednout. Pozor by si měly dávat zejména ženy, které železo ztrácí každý měsíc při menstruačním cyklu. Také železo se hodně nachází ve vnitřnostech a masu. Najdeme ho ale také například ve španátu, čočce nebo fazolích.

Jak vidíte, představili jsme si tři prvky a kolik problémů by mohl jejich nedostatek způsobit. Proto je nutná nejenom dobrá a pestrá životosrpáva, ale také to, abyste něco o vašem těle a výživě věděli. K tomu vám můžou posloužit pravidelné články na tomto magazínu o zdraví.

Fotografie publikována se svolením rakratchada torsap Photography/FreeDigitalPhotos.net