Detoxikace organismu snadno a rychle. Stačí přestat škodit svému tělu

Photo of cheerful young sports man posing isolated over grey wall background. Looking camera showing thumbs up gesture.

Detoxikace neboli detox je velmi populární slovo, které obvykle značí speciální formu diety, zvýšeného příjmu tekutin, případně některých produktů, které mají za cíl odstranit z těla toxické látky, které se do něj dostávají prostřednictvím stravy a z okolního prostředí. Kýženým výsledkem tohoto procesu pak je zlepšení zdraví, vzhledu a ztráta nějakého toho kilogramu tuku v pase.

Ve skutečnosti je ale lidské tělo samo o sobě vybaveno detoxikačním systémem, který nevyžaduje žádnou speciální dietu ani drahé doplňky. Co ale udělat můžete, je podpořit tuto přirozenou schopnost těla a vylepšit jeho efektivitu.

Některé široce rozšířené představy o detoxu jsou scestné

Populární detoxikační diety mají vyloučit z těla toxiny, zlepšit zdraví a podpořit hubnutí. To často zahrnuje použití různých projímadel a diuretik, přijímání různých druhů minerálů a vitamínů prostřednictvím tabletek, čajů či různých druhů potravin, u kterých se předpokládá existence zvýšených detoxikačních schopností.

Pojmem „toxin“ je pak chápán v širším smyslu jako znečišťující látka, syntetická chemikálie, těžké kovy či různé součásti uměle zpracovaných potravin, které negativně ovlivňují zdraví. Málokdy některá detoxikační dieta uvádí, kterých konkrétních toxinů má tělo zbavovat, případně mechanismus jeho vylučování.

Tělo má vlastní detoxikační mechanismus

Kromě toho neexistuje žádný vědecký důkaz, který by podporoval účinnost těchto diet na eliminaci toxinů či pouhý udržitelný úbytek hmotnosti.

Tělo samo je vybaveno biologickými čističkami v podobě jater, ledvin, plic, kůže a zažívacího systému, které, pokud jsou zdravé, účinně samy nežádoucí látky v organismu eliminují. Přestože jsou ale detoxikační diety hojně propagovaný nesmysl, přeci jenom můžeme přijmout některá opatření, která pomohou přirozený detoxikační systém těla optimalizovat a usnadnit mu práci.

Jak zlepšit sebeočistnou schopnost těla

Svému tělu můžeme velmi prospět, když přijmeme dlouhodobá opatření pro zachování správné funkce orgánů, které se o očistu těla od toxických látek starají.

1. Snižte spotřebu alkoholu

Alkohol je z většinové části metabolizován v játrech a během tohoto procesu vzniká látka acetaldehyd, která způsobuje rakovinu. To ale neznamená nepít alkohol vůbec. Naopak nedostatek alkoholu může způsobit zanesení jater tukem, které je stejně nebezpečné, jako kdybyste to s pitím přeháněli.

Nadměrné pití tvrdého alkoholu může způsobit zjizvení tkáně, které má za následek horší průtok krve a tím nedostatečné prokrvení a odvádění škodlivin z jater a sníží jejich schopnost normálně fungovat.

2. Dostatečně spěte

Během spánku se tělo obnovuje a spouští veškeré detoxikační procesy. Aby všechno běželo, jak má, je zapotřebí, abyste tělu pro odstranění škodlivin dopřáli dostatek času. Špatný spánek má za následek nedostatečné vyloučení veškerých toxinů, které následně tělo poškozují a vedou ke vzniku krátkodobých i dlouhodobých zdravotních obtíží, jako je stres, úzkost, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, diabetes a dokonce i obezita a Alzheimerova choroba. K detoxikaci tělo potřebuje 7 – 9 hodin spánku.

3. Hodně pijte

Voda na v organismu reguluje tělesnou teplotu, podílí se na přenášení nervových vzruchů, promazává klouby, pomáhá trávení i vstřebávání živin a odstraňuje odpadní produkty. Veškeré procesy v buňkách a vnitřních orgánech uvolňují odpadní látky, které v těle transportuje právě voda, která je pak vylučována močí, vydechovanými aerosoly a potem.

 

Celkový denní příjem vody by měl být u mužů 3,7 litru a u žen 2,7 litru. Jedná se však o vodu, kterou přijmete i prostřednictvím stravy a v závislosti na stravě, vlhkosti vzduchu a úrovni aktivity se tato hodnota může měnit.

4. Jezte potraviny bohaté na antioxidanty

Ovoce a zelenina s vyšším obsahem antioxidačních látek, jako je vitamin A, C, E, selen, lykopen, lutein a zaexantin velmi ulehčí tělu a pomáhají odvádět volné radikály, které jsou odpadním produktem metabolismu některých látek a které se podílejí na vzniku rakoviny.

Mezi antioxidační potraviny patří veškeré bobulovité plody, ovoce obecně, ořechy, kakao, zelenina, koření, káva a zejména zelený čaj. Výhodné jsou rovněž potraviny, jako jsou rajčata, banány, chřest, cibule, česnek a oves, které obsahují prebiotika udržující ve správném chodu střeva.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]