Běžně dostupné potraviny podpoří zdraví našeho srdce, trávicího systému a sníží cholesterol v krvi

Strava ovlivňuje celé tělo a jeho správné či nesprávné fungování. Zejména kardiovaskulární systém je na složení stravy citlivý, nicméně nevhodná strava zatěžuje celé tělo. Jedná se zejména o zprocesované potraviny pocházející z továren potravinářského průmyslu, cukr a některé druhy tuků.

Naopak celý organismus dokáže velmi ocenit obzvláště některé druhy potravin, které našemu tělu velmi usnadňují život a ulehčují práci jeho orgánům, čímž předcházejí vzniku mnoha druhů závažných tělesných obtíží. Přinášíme vám přehled těch nejužitečnějších druhů potravin, které ve svém jídelníčku můžete mít.

Listová zelenina

Zelená zelenina, jako je špenát, kapusta, zelí a různé druhy salátů, jsou bohatými zdroji vysokého počtu vitaminů, minerálů a také antioxidantů, které pomáhají tělo zbavovat nežádoucích toxických látek z nevhodné stravy a prostředí.

Vitamin K, který je obsažen zejména právě v listové zelenině chrání tepny a upravuje správné srážení krve. Dusičnany, které tyto plodiny obsahují, zase zlepšují funkci buněk krevních cév, zvyšují pružnost cév a snižují tak krevní tlak. Některé vědecké studie prokázaly spojitost se zvýšenou konzumací zelené zeleniny a téměř o pětinu nižší pravděpodobnosti vzniku srdečních chorob.

Celá obilná zrna

Obilná zrna obsahují tři části, které se vzájemně liší v obsažených minerálech a prospěšných látkách. Jsou to endosperm čili vnitřní pletivo, pak klíčky a otruby, čili obal zrna. Zejména díky přítomnosti otrub jsou celá zrna všech obilovin nesrovnatelně bohatší na vlákninu, která pomáhá udržovat v dobré kondici naše střeva a zažívání a tím také imunitní systém.

Kromě toho pomáhá vláknina také čistit cévy od špatného LDL cholesterolu a snižuje tak riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí.

Bobule

Jahody, borůvky, ostružiny, maliny, to všechno jsou bobule, které mají zázračné účinky na lidské tělo a navíc nezatěžují slinivku přílišným obsahem cukru a jsou tak vhodné i pro diabetiky.

Bobule jsou bohatým zdrojem antioxidantů, které chrání před oxidačním stresem a vzniku zánětů, které by mohly přispívat k rozvoji srdečních nemocí. Pravidelná zvýšená konzumace bobulovitého ovoce navíc prokazatelně snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi a zlepšuje funkci cévních buněk.

Avokádo

Nejtučnější ovoce na světě je unikátní svým složením a jeho dužnina je zároveň nejzdravějším tukem, který má řadu pozitivních přínosů na lidské zdraví. Při konzumaci jednoho avokáda za den došlo u testované skupiny obézních lidí při lékařské studii až k polovičnímu snížení pravděpodobnosti vzniku metabolického syndromu, který vede k poškození kardiovaskulárních funkcí.

Avokádo je též bohaté na draslík, který velmi účinně snižuje krevní tlak a tím působí proti riziku cévní mozkové příhody.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]