Cviky pro ženy podle typu postavy. Jablka, hrušky, přesýpací hodiny, obrácený trojúhelník a obdélník mají svá specifika

Fotografie: Depositphotos

Lidé mají různé postavy. Někdo je spíše ty hrušky, jiný jablko. Další má tvar těla obdélníkový nebo přesýpacích hodin. Pro každý typ existuje vhodné cvičení, které vyzdvihne přednosti postavy.

Tvary ženských postav bychom mohli shrnout do pěti základních typů. Každý má nějakou přednost, kterou by se žena měla snažit zvýraznit, a nedokonalost či problémové partie, jež je třeba schovat, případně vhodně zvoleným cvičením posílit a vytvarovat. Ke cvičení rozhodně využijete malé činky, gymnastickou podložku a také váhu svého vlastního těla, radí fyzioterapeut Samuel Mackenzie.

Tvar těla: Obdélník

Ženy s tímto tvarem těla jakoby neměly vůbec pas. Ten je stejně široký jako boky. Je proto třeba najít takové cviky, které pas pomohou zvýraznit. Zde se nabízí cvičení s dvěma malými činkami o hmotnosti 1 kg, které uchopíme do rukou. Pak lze s nimi dělat výpady, zdvihat je rukama, předpažovat i zapažovat tak, jak ukazuje video.

Tvar těla: Přesýpací hodiny

Tato postava je charakteristická štíhlým pasem, velkými ňadra a širšími boky. I v tomto případě je vhodné zdůraznit pas. Cvičit můžete s jednou činkou i se dvěma.

Můžete s nimi dělat široké dřepy, výpady nohama i předklony. Najdou se ovšem pro vás i cviky bez nářadí, jen s pomocí vašeho těla. Podívejte se na video.

Tvar těla: Hruška

Pro postavu ve tvaru hrušky jsou typické širší boky a užší ramena. Cviky v následujícím videu jsou zaměřeny na posílení hýžďových a břišních svalů i rukou. Ke cvičení lze využít gymnastický míč i malé činky do každé ruky jednu.

Tvar těla: Obrácený trojúhelník

Postava obráceného trojúhelníku má problematickou horní partii, široká ramena a velká prsa. Směrem k pasu se postava zužuje a boky jsou spíše chlapecké. Cvičením je proto třeba tyto části těla.

Tvar těla: Jablko

Pro ženy se tvarem postavy jablko je typický široký trup a ramena, plné poprsí, nevýrazný pas a poměrně široká záda. Nohy a paže bývají štíhlé. Cvičení pro tyto ženy by mělo být zaměřené na posílení dolních partií, tedy hlavně nohou a hýždí. Lze cvičit s činkami do ruky i bez nich jen s pomocí hmotnosti vašeho těla. Více uvidíte na následujícím videu.

Zdroj: EveryDayHealth, Bodybuilding