Příčiny přibírání na váze po čtyřicítce a možnosti jak s tímto problémem efektivně bojovat

Fotografie: Freepik

Pokud jste to dosud nezažili na vlastní kůži, určitě už jste zaslechli, že přibírání po čtyřicítce je něco, co se nevyhne snad nikomu. Je to přirozené a většina lidí se s tím musí nějak vypořádat. Proč to ale tak je? A skutečně se tomu nedá nijak vyhnout?

Metabolismus

V průběhu let se metabolismus v lidském těle zpomaluje. Je to přirozený proces, který navíc po 30. roku věku začíná postupně zrychlovat. Podle vědců se pak metabolismus zpomaluje přibližně o dvě procenta každých deset let. V klidu tedy tělo spaluje méně kalorií. Logicky je tedy nutné jíst méně, anebo zařadit více sportu, aby se tento rozdíl vykompenzoval.

Fotografie: Freepik

Hormony

Po 40 letech a někdy i dříve začne lidské tělo i jiným způsobem vylučovat hormony. Asi 20 procent žen v tomto věku trpí problémy se štítnou žlázou, která se podílí na produkci hormonů. Estrogen se již nevyrábí tak aktivně a v takovém množství jako dříve, a to u žen znamená mnoho nepříjemných problémů.

K nim patří právě třeba přibývání na váze, ale také ztráta vlasů a elasticity pokožky. Věk také ovlivňuje hormonální rovnováhu mužů. Ve věku 40 let hladina testosteronu klesá, což vede ke zvýšení tělesného tuku a ke snížení svalové hmoty.

Svaly

Ztráta svalové hmoty je dalším důvodem pro přibírání. Vědci zjistili, že lidé mladší 40 let mají o 16,6-40 % více svalů ve srovnání s těmi, jejichž věk je vyšší. Po 50 letech se začne svalová hmota ztrácet ještě rychleji. A tam, kde ubývá svalová hmota, tam se také snižují nároky klidového metabolismu.

Čím více svalů totiž máme, tím více energie spotřebovávají, i když vy nic neděláte. Pokud tedy máte svalů málo, hrozí daleko rychlejší přibírání, i když jíte pořád stejně.

Fotografie: Freepik

Nedostatek pohybu

Možná jste celý život žili poměrně aktivním životem, byli jste pořád na nohách, ale v poslední době cítíte větší únavu, už se vám nechce každý víkend někam na výlet a nejlépe si odpočinete u televize. Je to normální, vaše tělo se opotřebovává a je jasné, že nebude fungovat stejně jako ve dvaceti. Jenže nedostatek pohybu je dalším důvodem, proč jdou kila nahoru. Pokud už nezvládáte hrát fotbal nebo pravidelně běhat, zkuste si najít jiný pohyb, který bude odpovídat vaší kondici. Ani chůze nebo plavání nejsou špatné.

Důležitá je také síla vašich myšlenek. Musíte věřit tomu, že změnou jídelníčku a pravidelným cvičením se vám podaří dostat se do dobré kondice a být opět fit a spokojeni se svým tělem. Pak se to jistě podaří.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]