Cvičení jako prevence bolesti kolen aneb i stará kolena mohou být zdravá a nemusí bolet

S přibývajícím věkem se opotřebovávají klouby a celé tělo. Už v mladším věku může člověk rozhodnout o tom, jak prožije podzim svého života. Zda bude stále vitální nebo skučet u každého pohybu. Samozřejmě nepatří zde poúrazové komplikace atp. Je-li však člověk zdravý a bez úrazu, může svým životním stylem ovlivnit svou budoucnost. To není žádná novinka.

To, zda bude člověk ve starším věku vitální, ovlivňuje mnoho faktorů. Jako je stres, strava, spánek, pohyb, optimální tělesná váha a další. My se dnes zaměříme na cvičení, která prospívají kolenům. Protože právě na ně si lidé stěžují nejčastěji.

1. Kolo a koloběžka

Samozřejmě, že nic se nemá přehánět. Žádný vrcholový sport není z hlediska zdraví zrovna přínosný. Pokud se však budeme bavit o zdravém sportování, může být právě kolo či koloběžka výtečným pomocníkem k posílení kolen. Cyklistika je jedním z vynikajících způsobů, jak vybudovat svaly kolem kolen, aniž by došlo k poškození kloubů. Čím silnější jsou vaše svaly na nohou, tím menší dopad a tlak na kolena.

2. Kolo vleže na zádech

Dalším výtečným způsobem, jak posílit nohy a procvičit kolena je vlastně simulace jízdy na kole vleže. Pokud tedy kolo ani koloběžku nemáte, můžete provádět tento cvik a určitě připojit i další, aby se nejednalo pouze o jeden pohyb. Mimo kola můžete také krčit a natahovat nohy. Ať už vleže, vestoje či vsedě. 

3. Výstupy na nízkou židli nebo lavici

Jak stárnete, vazy, které obklopují kolenní kloub, se stanou tužšími, což znamená, že nemohou zvládnout stres, který na ně působí. Může proto dojít k bolesti nebo dokonce zranění. Chcete-li udržet tyto vazy pružnější, pracujte kolenním kloubem bezpečným způsobem, zařaďte například tento cvik. Položte před sebe nízkou (ale stabilní) židličku, schůdek, stupínek a vystupujte nahoru a dolů. Střídejte vždy pravou a levou nohu. Na každou nohu proveďte 10 až 12 výstupů a 3x zopakujte.

4. Plavání

Plavání je jedním z nejlepších cvičení pro vaše klouby. Na kolena se vyvíjí malý nebo žádný tlak, protože se pohybujete ve vodě. Rovněž se snižuje tuhost kloubů a posilují kosti v kolenou a nohou. Cvičení ve vodě je věkově neomezeno a můžete tak cvičit i po delší dobu, pokud neucítíte ovšem žádnou bolest či píchání. Zkuste třeba vodní aerobik nebo jakoukoli formu pohybu ve vodě: plavání, šlapání vody apod.

5. Chůze

Chůze je jedním z nejlepších cvičení pro celkové zdraví člověka. Také je zvláště užitečná pro stárnutí kolen. Chůze je známá jako efektivní kardiovaskulární cvičení, které klade na vaše klouby nejméně stresu, což z něj činí perfektní způsob, jak zůstat aktivní, udržovat mobilitu a správnou váhu, jak stárnete. Každý den můžete začít procházkou ve svém okolí, stačí 15 až 30 minut. Nečinnost a sedavý způsob života způsobí, že vaše kolena budou tuhá a pohyb vám časem bude činit čím dál větší potíže.

Obrázky: handsonpt.org, silversneakers.com