Objímání jako cesta ke zdraví aneb pozitivní účinky, které stojí za to

Určitě znáte spoustu skvělých triků a nápadů, jak zlepšit své zdraví a vaši celkovou fyzickou i psychickou kondici. Mezi ně patří i objímání. Budete se možná divit, ale bylinky ani zdravá strava to tentokrát skutečně nejsou. Jde o něco mnohem příjemnějšího!

Když někoho obejmete, bývá to většinou proto, že je vám ona osoba blízká, máte ji rádi a chcete tím vyjádřit své pozitivní emoce. Vědci nedávno zjistili, že při vzájemném objímání s partnerem nebo osobou, která je nám vskutku blízká je do krevního řečiště uvolňován hormon oxytocin, který má pozitivní vliv na řadu procesů v těle.

Lepší imunitní systém

Není přesně jasné, proč to tak je, ale lidé, kteří se často objímají jsou odolnější vůči běžným virům, které se v našem okolí vyskytují. Možná je to tím, že častým kontaktem s lidmi se imunita více otužuje a předáváte si větší množství bakterií, vůči kterým se pak naše tělo dokáže lépe bránit.

Zlepšuje nervový systém

Právě díky oxytocinu se snadněji náš nervový systém dostane do pohody. Méně zažíváme pocity osamění, izolovanosti, ale i smutku nebo naštvání. Z výzkumů také vyplynulo, že lidé často objímající své blízké či partnera mohou v určitém smyslu pozměnit i svou osobnost. Takoví jedinci mají v budoucnu více empatie, umějí se lépe vcítit do pocitů druhých a také je pochopit.

[add_ad_here]

Nižší krevní tlak

Díky objímání a působení oxytocinu se snižuje také krevní tlak. Pokud s tím tedy bojujete, začněte se pořádně objímat a už na příští prohlídce i lékaře mohou být vaše výsledky lepší. Samozřejmě se to nestane během měsíce, ale po nějakém čase skutečně můžete vidět změnu.

Snižuje bolest

Vzpomínáte, jak vás jako malé rodiče objímali, kdykoliv jste upadli nebo se někde zranili? A uvědomujete si, jak se vám vždy ulevilo? Je to skutečně tak. Objímání dokáže reálně snížit bolest, kterou prožíváme. A to platí jak pro bolest ryze fyzickou, tak i pro tu mentální.

Všechny tyto výhody můžete zažívat díky pravidelnému objímání se svými blízkými. Máte ale svá pravidla. Aby toto všechno mohlo nastat, musíte objímat osobu, na které vám opravdu záleží, a máte k ní kladný vztah. Pokud jde pouze o zdvořilostní objetí, kdy se lidé neznají, nebo k sobě nemají vřelý vztah, může mít takové gesto nulový, nebo dokonce opačný efekt. Objímejte se tedy s těmi pravými lidmi a užijte si tyto zdravotní benefity.