Těhotenský strečink – protáhněte své tělo alespoň 2x týdně

Těhotenství je krásné a sluší každé ženě, nicméně působí i fyzické nepohodlí. Jak miminko roste a zabírá v bříšku čím dál více místa, může maminka zaujímat špatné držení těla během stání i sezení. Pokud se navíc jedná o ženu, která necvičí, bude se patrně cítit ještě hůř. Proto se doporučují masáže pro těhotné a alespoň provádění pravidelného protahování těla.

Protahování během těhotenství je velmi prospěšné a nemá-li nastávající maminka žádné zdravotní omezení, může jí pravidelný strečink přinést úlevu. Přinášíme vám 5 cviků na protažení, které můžete z pohodlí vašeho domova provádět.

Zadní strana stehen – Hamstring Stretch

Bolest dolní části zad může být výsledkem zkrácených/ztuhlých hamstingů, ať už jste v jiném stavu či nikoliv. Tudíž jejich udržování v uvolněném stavu zlepšuje váš postoj, což prospívá dolní části zad. Protáhnout je můžete tak, že si jednu nohu položíte na taburet či jinou nižší stoličku a zkusíte se předklonit, kam to půjde. Bez násilí, nesmíte cítit žádnou bolest, pálení, škubání. Cvičení musí být příjemné. Dýchejte nosem a uvolněte se. Vydržte 20 sekund a nohy vystřídejte. 3x zopakujte na každou nohu.

Protahování hýždí a zad – Glute Stretch

Tento cvik patří stejně jako první k základním protahovacím cvikům a lze provádět na zemi. Nicméně sezení na bobku, taburetu či v křesle je šetrnější k vašemu bříšku. Položte si ohnutou nohu přes druhou a snažte se jemně na tu ohnutou nohu zatlačit – ne však příliš. Nic nesmí být bolavé a nepříjemné. Opět vydržte 20 sekund a cvik proveďte na každou nohu 3x.

Cvičení na hrudník – Chest Stretch

Sedněte si na taburet nebo pohovku, abyste měli za sebou dostatek místa. Spojte ruce za zády a vypněte prsa. Neprolamujte záda, i když se prohnou, ale snažte se je neprolamovat a držet pevná. Opět dýchejte nosem a vydržte 15 až 20 sekund. Cvik opakujte minimálně 2x. Zvládnete-li tři opakování, udělejte cvik 3x.

Kočičí hřbet – Cat Stretch

Kočičí hřbet zná určitě každý. Jen v případě těhotné ženy se provádí ve stoje – v předklonu. Dlaně si opřete o taburet, pohovku či stoleček a vyhrbte se, ramena tlačte směrem ke stropu. Můžete také pokrčit nohu v koleni, bude-li pro vás postoj pak pohodlnější. Nezapomínejte správně dýchat. Vydržte opět 15 až 20 sekund a cvik 3x opakujte.

Úklony do stran – Side Stretch

Sedněte si na taburet či židli, opřete se o jednu ruku a druhou ruku zvedněte nahoru a proveďte úklon do strany. Opět se musíte cítit dobře, takže se nenaklánějte víc, než vám vaše tělo a pocity dovolí. Vydržte takto 15 až 20 sekund a znovu opakujte 3x na každou stranu.

Protahovacích cviků pro těhotné existuje samozřejmě více, toto je jen malá ukázka toho, že existují zjednodušené verze pro ženy s těhotenským bříškem. Protahování o délce 15 minut se doporučuje na každý den (minimálně však 2x týdně), pokud lékař dovolí. Je vhodné nejdříve konzultovat s lékařem, protože každá žena je jiná a rozdílně probíhá i její těhotenství.

Obrázky: tarasabo.blogspot.com