Cvičení a strava podle typu postavy: pro každý typ těla se hodí jiný stravovací plán i cvičení

Možná už jste slyšeli, že existují tři různé typy těla. Ale také možná nevíte, že pro každý typ těla se hodí jiný stravovací plán i cvičení. Typ vašeho těla je dán převážně geneticky, ale to neznamená, že jste odsouzení být tlustí nebo naopak jako párátko bez svaloviny.

Pravděpodobně nikdy nebudete mít postavu přesýpacích hodin, pokud je vám dána do vínku štíhlá atletická postava. Ale existují způsoby, jak lze trénovat, abyste získali tělo snů. Možná nebudete hora svalů, ale můžete mít štíhlé, pevné a svalnaté tělo. A naopak. Nemusíte být kulička, můžete zhubnout a hezky tělo vytvarovat.

Tři typy těla jsou:

  • Ectomorph

  • Mesomorph

  • Endomorph

Z obrázku si můžete udělat představu o tom, jak tyto typy těla vypadají a kde jsou náchylné ukládat více tuku nebo svalu.

Dokážete zjistit, jaký typ těla máte právě vy? Ne každý se samozřejmě hodí přesně do jednoho nebo druhého typu, ale možná si všimnete, že existuje jeden, který převládá. Pojďme to trochu podrobněji rozebrat a mluvit o každém typu těla podrobněji a také o tom, jak byste měli přistupovat ke svému tréninku, abyste maximalizovali výsledky. Pro někoho může být lepší silový trénink, pro dalšího zase zařadit více kardia.

ECTOMORPH

Ectomorph (ektomorf) je přirozeně velmi štíhlý, má úzké boky i ramena, velmi nízký tělesný tuk a velmi tenké paže a nohy. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, ne každý se snaží zhubnout. Jsou i tací, kteří se naopak snaží přibrat a nabrat svalovou hmotu – to je ectomorph.

Vhodný je silový trénink:

Těžké váhy a spousta odpočinku mezi sériemi

Trénuje pouze 1 až 2 části těla za den, aby se vyhnul velkému kalorickému výdeji

Nikdy necvičí svalovou skupinu, která je velmi bolestivá

Kardio: svěží procházky, klidná jízda na kole apod. – považujte to spíše za relaxační kardio aktivity ke snížení stresu

MESOMORPH

Mesomorf (mezomorf) je cca něco mezi ektomorfem a endomorfem – bere si to nejlepší z obou světů. Nedělá jim problém nabírání nebo hubnutí a geneticky jsou ideálním typem těla pro kulturistiku. Mají velmi silné nohy, široká ramena a užší pas. Obecně mají také velmi nízký tělesný tuk.

Vhodný trénink:

Čím rozmanitější cvičení, tím lépe

Hodí se pro různé typy sportů a cvičení

K silovému tréninku je vhodná jakákoliv další zábavná aktivita, přičemž se doporučuje 3x v týdnu kardio po dobu 15 až 30 minut

Zkusit můžete Hiit a další podobně zaměřená cvičení

ENDOMORPH

Endomorph (endomorf) je kulatější a má hruškovitý typ postavy. Tito lidé mají tendenci ukládat více tělesného tuku v celém těle, zejména v nohou a pažích. Pro Endomorpha je mnohem těžší nabírat svaly a mnohem snáze přibírat na váze. Jak již bylo uvedeno, nemůžete však sedět na gauči a obviňovat svou genetiku! Můžete být vděční za tělo, které máte, a usilovat o to, aby se stalo zdravější a pevnější. Pravděpodobně vám to zabere více času a úsilí než u mesomorpha.

Vhodný trénink:

Dynamické cvičení, při kterém se posilují svaly, ale zároveň pálí kalorie. Může to být i kombinace tréninku

Vyhněte se těžkému vzpírání s nízkým počtem opakování

Po dosažení počátečních cílů hubnutí je v pořádku zacílit na svaly, které chcete trochu více tvarovat

Začleňte kardio minimálně 3x týdně po dobu 20-30 minut do cílové zóny srdeční frekvence

Vhodná je pro vás například turistika, plavání, jízda na kole, fitness chůze

Stravování

  • Mezomorf – měl by si oproti ektomorfovi hlídat více kalorický příjem. Strava se doporučuje bohatá na bílkoviny a sacharidy i dostatek zdravých tuků. Pozor na tuky živočišného původu

  • Ektomorf – příjem by měl být vyšší než výdej. Tento typ mívá totiž velmi rychlý metabolismus. Mezi vhodné potraviny patří například mléko a mléčné výrobky, maso, olivový olej, ryby, ořechy a semena. Tuky by měly tvořit cca 25 až 30% celkového energetického příjmu. Ve stravě může ektomorf kombinovat polysacharidy s rychlými sacharidy

  • Endomorf – Měl by velmi opatrně volit zdroje energie a zaměřit se na opravdu kvalitní potraviny. Ve stravě by mělo být jen minimum jednoduchých cukrů. Endomorf by se měl také obloukem vyhýbat tučným jídlům. Je dobré kombinovat různé druhy bílkovin (živočišné i rostlinné), díky tomu bude dosaženo různého složení aminokyselin

Fotografie: Runtastic