Cviky, které zpevní svaly a zformují vaši postavu. Všechny lze provádět doma bez nutnosti pocení v posilovně

Fotografie: Shutterstock

Odborníci stále zdůrazňuji nutnost fyzické aktivity k udržení zdraví. Každému se ale nechce chodit do posilovny. Pro takové jedince existuje domácí cvičení, s nímž si procvičí celé tělo.

Mezi nejoblíbenější aktivity na spalování tuku a hubnutí patří běh a jogging, případně běžecký pás a silové cvičení. I v prostředí domova lze účinně cvičit a formovat tělo. Stačí si osvojit sérii pěti cviků a dodržovat zejména jejich správné provedení. Když je budete cvičit každý den, docílíte lepší fyzické kondice, říká fyzioterapeut Gregory Minnis.

Kočičí hřbet

Tento cvik zlepšuje držení těla a protahuje svaly, současně stimuluje vnitřní orgány v břiše. Kleknete si kolena a opřete se o dlaně. Hlava visí volně k zemi. Na jednu dobu se páteř nahrbí a na druhou zase prohne. Hlava se nesmí zvedat a pozor je třeba dávat na nadměrné prohýbání v bederní páteři. Cvik opakujte 10krát.

Delfíní prkno

Určitě znáte klasický cvik zvaný prkno. Cvičí ve vzporu na loktech na podlaze, kdy je člověk opřený o špičky prstů a páteř je rovná. Při delfíním prknu se nohy a páteř dostanou do pozice obráceného písmene V, přičemž se cvičenec stále opírá o lokty. Cvik posiluje paže, nohy a střed těla. Zlepšuje také hustotu kostí. Zacvičte si 3 sady po 15 opakování.

Boční prkno

Prkno cvičené na boku zlepšuje rovnováhu, flexibilitu a pomáhá při hubnutí. Zaujměte pozici bočního prkna tak, že se opřete o levou ruku na podlaze, tělo je zvednuté a tvoří přímku od hlavy až k patě. Pravá ruka je za hlavou. Stáhnete břišní svaly a budete přitahovat levé koleno k pravému lokti a pak strany vyměníte. Provedete 10 opakování na každou stranu.

Fotografie: Pixabay

Cvičení vsedě

I vsedě lze účinně cvičit. Sedněte si na měkkou gymnastickou podložku. Pravé koleno skrčíte, zatímco levou nohu natáhnete. Opíráte se o levou ruku, pravou ruku dáte za hlavu. Cvičení zlepšuje pevnost a sílu tricepsu a šikmých břišních svalů. V pozici vydržíte několik sekund a vyměníte strany. Zacvičte si sadu s 5 opakováními pro každou stranu.

Dřepy ze strany na stranu

Dobrým cvikem k posílení nohou a hýždí jsou dřepy s úkrokem do jedné a druhé strany. Postavíte se rovně. Ukročíte doprava do dřepu, ruce jsou spojené před tělem. Pak vyměníte strany a ukročíte doleva. Vydržte takto cvičit po dobu 1 minuty, což obnáší asi 20 opakování.

Zdroj: Healthline