Co dělat, když začnou bolet záda + preventivní opatření

Bolest zad není nic příjemného a pravidelně jí trpí každý druhý člověk. Záda mohou bolet z různých příčin, ale nejčastěji je na vině ochablé zádové svalstvo a nadváha. Důvodů existuje samozřejmě více.

Od genetických dispozicí, přes úraz, dlouhodobá strnulá pozice, špatné držení těla, nevhodné sezení, přechladnutí atd. Nicméně pokud už člověka bolest navštíví, je přáním každého z nás najít co nejrychleji úlevu. Přinášíme vám tipy, co dělat, když začnou bolet záda.

Volně prodejné léky

První, co člověk udělá, když už nemůže vydržet je patrně to, že si vezme volně prodejné léky – může to být například Ibuprofen. Ten sice od bolesti uleví, ale bolest jako takovou neřeší. Když už saháte po růžových lentilkách, buďte opatrní a neužívejte je dlouhodobě a nepovažujte to za řešení. Také je vhodné mít doma po ruce v zásobě tejpovací pásky.

Relaxace a dechové cviky

Napětí a panika mohou bolest ještě více znepříjemnit. Snažte se uvolnit a protřepejte paže, zhluboka dýchejte. Pokud to půjde, lehněte si na zem, případně stůjte, ale provádějte dechová cvičení – zhluboka se nadechněte a vydechněte, kdy toto opakujte 10 x. Snažte se uvolnit a nebýt křečovití.

Zrevidujte bolest

Zkuste se velmi opatrně pohnout a zjistit, odkud přesně bolest vychází. Pokud je bolest úporná, když otáčíte hlavou či trupem a dechové cviky a pokus o uvolnění nezabírají, nezatěžujte se zbytečně a zkuste ještě led, než vyhledáte odbornou pomoc.

Ledování

Možná vás to láká naložit se do horké vany, což většina lidí dělá. Teplo přináší uvolnění a úlevu v případě začínajícího spasmu a při hojení namožených svalů. Pokud máte lokalizované „kritické“ místo, můžete jej ošetřit přikládáním ledů či pytlíku s mraženou zeleninou. Tělo za okamžik začne do chlazeného místa posílat větší množství krve, což zapříčiní odplavení zplodin. Chlazení místa provádějte po dobu 5 až 10 minut.

Protáhněte se

Podaří-li se vám ledem zmírnit bolest a dokážete se pohnout, zkuste protahovací cviky. Cviky na uvolnění zad najdete na youtube. Ať už na krční páteř či spodní záda. Nedělejte žádné trhavé pohyby a nepřehánějte to. Jestliže vám cviky působí velkou bolest, nedělejte je a zkuste ledování opakovat. Rovněž se doporučuje přijímat hodně tekutin. Litr vody během 4 hodin. Zavodněný organismus totiž lépe reaguje.

Preventivní opatření

Lépe je bolestem předcházet, tudíž se zaměřte na preventivní opatření, jako je cvičení a ideální tělesná váha (pokud máte nadváhu – zhubněte). Jestli v práci sedíte, pak by prioritou měla být kvalitní židle a několik protahovacích cvičení za směnu. Dopřejte si pravidelné procházky a relaxaci. Při práci na zahrádce či jiné činnosti nebuďte v jedné poloze dlouhou dobu.

Obrázek: pixabay.com