Na věčnou otázku hrbatých zad odpověděl přední český fyzioterapeut. Doporučuje tyto cviky

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte shrbená záda a chcete, aby opět byla rovná, pomoci vám dokážou tyto snadné cviky. Stačí je provádět pravidelně ze svého domova a hrb bude pryč.

Dlouhé sezení u počítače, časté používání mobilních telefonů a také náročné zaměstnání může způsobit abnormální stav vaší páteře. Pokud tento problém trápí i vás, rozhodně byste ho neměli ignorovat a měli byste začít s jeho nápravou co nejdříve – v opačném případě se můžete potýkat s nepříjemnými důsledky, jako je bolest páteře nebo problémy s rovnováhou, říká doktorka Amy Elizabeth Wolkin. Pomoci si však můžete velmi snadno.

Oprava hrbu na zádech

Pokud vás trápí prohnutá horní část zad, pravděpodobně máte co do činění s hrudní kyfózou, což je stav, ke kterému dochází v důsledku roků nečinnosti. Abyste se hrbu zbavili, zkuste každý den cvičit supermana – jednoduše si lehněte na zem s rukama nataženýma před sebou a nohama mírně od sebe a vyzdvihněte končetiny. Břichem byste se měli dotýkat země, přičemž budete pociťovat stlačení v horní části zad. V této poloze vydržte několik sekund a poté cvičení zopakujte 10krát.

Hlava dopředu od ramen

Tato anomálie je pravděpodobně způsobena nadměrným používáním mobilních telefonů, neboť k ní dochází při neustálém vyvíjení tlaku na hlavu a ramena – to vede ke ztuhlosti a následným bolestem. Problému se však můžete zbavit i v tomto případě poměrně snadno, a to tak, že se postavíte ke zdi, sklopíte bradu a zatáhnete hlavu dozadu, dokud nebude u zdi. V této poloze vydržte 5 sekund a opakujte 10krát.

Protahování dolní části zad

Pokud vás trápí bolest mezi lopatkami a připadá vám, že máte propadlá spodní záda, pravděpodobně máte oslabenou bederní páteř. V takovém případě je vhodné začít místo posilovat, aby vám pomohlo správně držet tělo a nepotýkali jste se s nepříjemnými pocity. Jednoduše si lehněte na záda, pokrčte kolena a začněte zvedat kyčle do vzduchu – měli byste pociťovat napětí právě v bederní páteři. Opakujte 10krát.

jóga cvik
Fotografie: Pexels

Relaxace zad

Dalším skvělým cvičením, které vás zbaví zakulacených zad, je poloha dítěte. Jednoduše si klekněte na zem nebo podložku, uvolněte se a klesněte hýžděmi tak, abyste seděli na patách. Poté se předkloňte a natáhněte ruce co nejvíce dopředu – měli byste cítit příjemné uvolnění v bederní oblasti. V pozici vydržte klidně i minutu a poté ji několikrát zopakujte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]