Bolest jazyka může být následkem vážných nemocí. Dokáže varovat i před papilitidou a kandidózou

Fotografie: Dschwen / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Bolest jazyka může být důsledkem řady nepříjemností, a proto není nikdy dobré ji ignorovat. Jakmile se objeví, co nejdříve vyhledejte lékaře.

Jazyk je velmi důležitý svalový orgán, jenž zastává řadu nezbytných funkcí. Tou nejhlavnější je ovšem žvýkání a polykání zkonzumované potravy, mluvení a samozřejmě také rozpoznání různých chutí. Pokud vás tedy začne bolet, rozhodně byste to neměli ignorovat a raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. Jak totiž uvádí lékařka Nicole L. Aaronson, mohlo by se jednat o řadu nebezpečných problémů, které je třeba včas řešit.

Přechodná lingvální papilitida či kandidóza

Pokud se spolu s bolestí jazyka objevily také zvětšené papily v bílé či červené barvě, mohlo by se dle lékařky Suzanne Falck jednat o onemocnění zvané přechodná lingvální papilitida. Jedná se o druh zánětu, který postihuje chuťové pohárky, což vám může znemožnit i konzumaci jídla. Příčina onemocnění je poté světu medicíny doposud neznámá, ovšem nejčastěji k ní pravděpodobně přispívá stres a hormonální změny. Léčba pak trvá v řádu několika dní.

Na vině může být rovněž kandidóza, což je druh plísňové nebo kvasinkové infekce úst a krku. Mezi její nejčastější příznaky patří právě zejména bolest, zarudnutí, ztráta chuti a bílé skvrny na jazyku připomínající tvaroh. Problém přitom nejčastěji postihuje kojence mladší než 1 měsíc, starší dospělé, kuřáky, lidi, kteří nosí zubní protézy, mají oslabený imunitní systém nebo užívali nedávno antibiotika, jak uvádí lékařka Mia Armstrong.

Tento tlakový bod je snadnou metodou k osvobození dýchacích cest. Stačí 1 stisk na 10 vteřin a budete volní

Afty v ústech a potravinová intolerance

Nepříjemné problémy mohou způsobit také malé vřídky známé jako afty v ústech, které se projevují bolestí začínající pocitem mravenčení, uvádí Healthline. Většinou se výrůstky soustředí kolem konkrétního místa a mají bělavý až načervenalý vzhled. V některých případech pak mohou být také červené, žluté nebo šedé. Na ZdravémStravování jsme také psali, jak se po domácku můžete zbavit nepříjemného oparu v nose. Stačí vyzkoušet několik snadných triků.

Vypláznutý jazyk
Fotografie: Pixabay

Někdy pak může stát za nepříjemnou bolestí také alergie na určité potraviny. Ta mimo jiné způsobuje i svědění v ústech, škrábání v krku a otok rtů, úst nebo jazyka, což může být podle odbornice Jerlyn Jones i potenciálně velmi nebezpečná reakce. Pacienti přitom nejčastěji trpí alergií na pšenici, mléko, ořechy či sóju. Je proto dobré se v případě jakýchkoli potíží poradit se svým praktickým lékařem, který vám poskytne potřebné informace. Na vině pak mohou být v horších případech i nemoci, jako je syfilis nebo AIDS.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]