Cizrna upravuje hmotnost a je plná zdraví

Cizrna by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku. Její konzumace se doporučuje minimálně jednou v týdnu, což určitě nepředstavuje žádný problém. Navíc vám jistě zachutná. Cizrna připomíná hrách a pochází z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Slyšet jste o ní mohli také pod názvem „římský hrách“.

Cizrna obsahuje mnohem více železa a bílkovin než jiné luštěniny. Poskytuje lidskému tělu velké množství polysacharidů, zdravých tuků, vlákniny a téměř všechny druhy vitamínů a minerálů. Obsahuje rovněž zdraví prospěšný lysin, vitamíny E a K, selen, mangan, měď, cholin, fosfor, kyselinu listovou a linoleovou, zinek, draslík a izoflavony působící proti rakovinovým buňkám.

Jeden šálek zdraví obsahuje

  • 45 g sacharidů
  • 15 g bílkovin
  • 13 g vlákniny
  • 4 g tuku

V magazínu Medical News Today se uvádí, že toto množství pokryje přibližně 50 % doporučené denní dávky draslíku, 2 % vitamínu A, 2 % sodíku, 13 % vitamínu C, 21 % vápníku, 55 % vitamínu B6, 57 % hořčíku, 69 % železa.

Pravidelnou konzumací této výtečné luštěniny přispějete rovněž k pevnější pokožce, ale i vnitřnímu zdraví. Pomáhá v prevenci civilizačních onemocnění a pozitivně působí i na štítnou žlázu. Chrání před srdečními a cévními problémy, vysokým cholesterolem, obezitou, ale i rakovinou tlustého střeva.

Štíhlá linie díky cizrně

Látky obsažené v této luštěnině zvyšují pocit sytosti a snižují chuť k jídlu. Déle se pak cítíme plní, díky čemuž si můžeme lépe udržet celkový příjem kalorií. Mnohé studie potvrzují vliv cizrny na snížení cholesterolu, rizika vzniku obezity, cukrovky, zvýšení energie a celkový pokles hmotnosti.

Zdravé mlsání

Cizrnové kuličky jsou výtečnou náhradou za nezdravé chipsy či tyčinky. Stačí uvařené cizrnové kuličky obalit ve směsi olivového oleje a vašeho oblíbeného koření a vložit na půl hodinky péci do trouby. Den předem než budete chtít sušenou cizrnu připravit, ji propláchněte a namočte do vody.

Cizrna v kuchyni

Luštěniny jsou dostupné téměř ve všech obchodech po celý rok a výjimku netvoří ani cizrna. Koupit se dá sušená nebo v konzervě s nálevem. Své uplatnění našla cizrna patrně nejvíce v indické, turecké, španělské, portugalské, řecké a italské kuchyni, ale své místo našla také v našich končinách. Možností jak cizrnu připravit existuje nespočet. Její vynikající jemná chuť připomínající oříšky se hodí k přípravě studené i teplé kuchyně. Využít se dá k přípravě salátů, pomazánek, polévek, omáček, placek a další.

Obrázek: pixabay.cz