Střevní paraziti na sebe upozorňují pomocí jasných příznaků. Prozradí je i plynatost a únava

Fotografie: Depositphotos

Střevní paraziti mohou napáchat řadu škod na vašem zdraví, a proto byste jejich příznaky neměli nikdy ignorovat. Lze se před nimi však i chránit.

Střevní paraziti se nejčastěji vyskytují v subtropických a tropických oblastech, ale vlivem čím dál častějšího importu potravin z tamních zemí se objevují případy i v Evropě a USA. Je proto důležité být na pozoru před jejich příznaky a v případě jejich rozpoznání se okamžitě poradit se svým lékařem. Před napadením červy se můžete dle lékařky Cynthie Taylor Chavoustie i chránit, neboť nejčastější příčinou jejich nákazy je nedostatečná hygiena.

Nejčastější příznaky střevních parazitů

Většina infekcí střevními červy vede pouze k mírným příznakům, ovšem ovlivnit vás mohou natolik, že nebudete schopni vykonávat své každodenní činnosti. Nejčastěji totiž trpí oblast trávicího traktu, tedy žaludek a střeva. Pacienti proto mohou pociťovat silné bolesti břicha i těchto orgánů, přičemž pokud červy nebudete léčit, mohou způsobit řadu komplikací. Mezi další možné příznaky patří podle doktora Darragha O’Carrolla:

  • průjem, nevolnost nebo zvracení,
  • plynatost a nadýmání,
  • chronická únava,
  • nevysvětlitelné hubnutí,
  • zvýšená citlivost na některé potraviny,
  • průjem s krví a hlenem ve stolici,
  • vyrážka kolem konečníku nebo vulvy,
  • přítomnost červa ve stolici.

Mezi příčiny nakažení střevních parazitů pak dle doktorky Chavoustie patří konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa z infikovaného zvířete a kontaminované vody, špatná tělesná hygiena a kontakt se zvířecími výkaly. Červi také mají tendenci se ve střevech rozmnožovat, takže pokud je nebudete léčit včas, mohou být jejich dopady čím dál vážnější.

Očista tlustého střeva přirozeným způsobem. Mezi účinné pomocníky patří i vláknina a pitný režim

Jak se před střevními parazity chránit

Před střevními parazity se můžete chránit. Zásadní roli hraje dle serveru Healthline zejména hygiena, tedy pravidelné mytí rukou mýdlem a horkou vodou (zejména před a po použití toalety a před přípravou nebo konzumací jídla), vyhýbání se konzumaci syrového masa a některých živočišných výroků a omývání potravin, jako je ovoce a zelenina. Na ZdravémStravování jsme také psali, jak přirozeným způsobem očistit střeva a ochránit se tak před možnými potížemi.

bolest břicha
Fotografie: Freepik

Pozor si dejte také zejména při cestování, varuje doktor O’Carroll, neboť právě některé rozvojové země mohou mít sníženou hygienu a riziko nakažení parazity je tam vyšší. Jedná se zejména o tropická pásma a v některých případech je dokonce nutné se před navštívením dané oblasti nechat naočkovat.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]