Prokrvení nohou: Jednoduché pohyby zvýší krevní oběh. Lze je provádět kdykoliv a kdekoliv

Fotografie: Depositphotos

Abyste zvýšili krevní oběh v nohách, nemusíte neustále užívat drahé komerční výrobky. Skvěle vám postačí tato jednoduchá cvičení, která lze provádět vsedě.

Existují způsoby, jak zlepšit krevní oběh v nohách, a to bez ohledu na úroveň vaší aktivity – samozřejmě je však důležité dodat, že pravidelný pohyb patří mezi nejúčinnější způsoby, jak rozproudit krev v této části těla a udržet ji v co nejlepší formě. Pokud však hledáte jiné možnosti, můžete vyzkoušet jednoduchá cvičení, která lze provádět vsedě – jejich procvičování však efektivně pomáhá zlepšovat krevní oběh v chodidlech, kotnících a také lýtkách, říká doktorka Angela M. Bell. Provádět je můžete z pohodlí svého domova.

Začněte chodit na procházky

Prvním krokem pro lepší krevní oběh v nohách je pravidelný pohyb, kterým může být i obyčejná procházka. Chůze pomáhá zlepšovat celkový průtok krve organismu a napomáhá trávení, přičemž také snižuje stres. Můžete začít po malých krocích, například se jít projít třeba jen na 5 minut denně. Tuto dobu můžete postupně prodlužovat podle svých potřeb. Maximální účinek však získáte, pokud každý den nachodíte alespoň 10 000 kroků. Poté můžete vyzkoušet tato cvičení vsedě.

Zvedání pat a prstů na nohou

Existují určité cviky, které vám dokážou pomoci zlepšit krevní oběh v nohách a mimo jiné je můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, například i když sedíte. Mohou být navíc velmi užitečné, pokud jste po operaci, nebo se nemůžete hýbat. A právě mezi ty nejúčinnější z nich patří právě zvedání pat a prstů na nohou. Cvičení provedete následovně:

 • Začněte vsedě s oběma nohama na podlaze před sebou. Jakmile zaujmete polohu, zvedněte obě paty a vydržte 3 sekundy.
 • Opakujte minimálně 10krát.

Jakmile budete hotovi, můžete zopakovat zvedání, ale tentokrát na špičky obou chodidel – toto cvičení můžete velmi snadno obměňovat střídáním zvedání pat a zvedání špiček nohou rovnoměrným houpavým pohybem. Popřípadě můžete také zvedat současně patu na jedné noze a prsty na druhé noze.

Rotace kotníků

Dalším užitečným cvičením je rotace kotníků. To provede následovně:

 • Vsedě s oběma nohama na podlaze zvedněte jedno chodidlo nahoru.
 • Nyní desetkrát otočte kotníkem ve směru hodinových ručiček a poté desetkrát proti směru hodinových ručiček.
 • Opakujte s druhou nohou.

Protažení lýtek

Protažení lýtek je další užitečné cvičení, které pomáhá zlepšovat krevní oběh v nohách. Provést ho můžete následujícím způsobem:

 • Vsedě s oběma chodidly na podlaze natáhněte jednu nohu před sebe.
 • Zvedněte špičky nohou směrem k sobě a opatrně ohněte kotník.
 • V této poloze vydržte 3 vteřiny a poté spusťte nohu zpět na podlahu.
 • Opakujte minimálně 10krát a poté cvičení proveďte s druhou nohou.
protažení
Fotografie: Pexels

Natažení řemínku nebo pásu

Lýtka si můžete protáhnout také protažením nohy pomocí cvičebního popruhu nebo jakéhokoliv jiného pohodlného materiálu, například ručníku nebo pásu:

 • Posaďte se na podlahu (nebo do postele) s nohama nataženýma před sebou.
 • Obtočte popruh kolem středu jedné nohy a poté pevně uchopte jeho konce.
 • Držte nohu rovně a začněte tahat za popruh, dokud neucítíte protažení lýtka.
 • V této poloze vydržte alespoň 30 sekund.
 • Opakujte minimálně třikrát, přičemž mezi jednotlivými protaženími nohu uvolněte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]