Lidská vůně může být příznakem onemocnění. Podle tělesného pachu lze rozpoznat celou řadu ohrožení

Fotografie: Freepik

O tom, že čich má pro náš život důležitý význam, asi nepochybuje nikdo z vás. I když většina lidí tento smysl považuje přeci jen za o něco málo důležitý než třeba zrak či sluch. Čichem můžeme vnímat nejen vůně příjemné, jako jsou například vůně nejrůznějších květin či našeho oblíbeného pokrmu, ale samozřejmě i vůně či zápach nepříjemného charakteru

Možná vás ale překvapí, že čich může být i jedním z pomocníků, kterým můžeme použít i identifikaci rozmanitých zdravotních problémů. Odborné studie totiž prokázaly, že změna tělesného pachu je u mnoha vážných onemocnění jedním z prvních příznaků. A na jaká onemocnění se nás naše tělo změnou tělesného pachu snaží nejčastěji upozornit?

Infekce, onemocnění dásní i cukrovka

Nejčastější příčinou změny našeho tělesného pachu jsou především virové a bakteriální infekce. Změna tělesného zápachu se často objeví ještě před všemi typickými příznaky infekce. Druhou častou příčinou nevábné vůně, v tomto případě konkrétně dechu a ústní dutiny, jsou onemocnění dásní a zubů.

Fotografie: Pixabay

Charakteristicky zapáchající dech je rovněž příznakem cukrovky, kdy v případě, že tělo nemá přístup ke glukóze, dochází k procesu ketózy, která je doprovázena právě zápachem z úst.

Selhání jater

Játra jsou jedním z největších a také nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho různých funkcí, účastní se metabolických procesů, tvoří se v nich žluč a slouží jako úložiště některých vitamínů a minerálních látek. Bohužel dnešní rychlý a nezdravý životní styl játrům škodí a postupem času může být příčinou jejich nesprávné funkce, se kterou pak brzy souvisí i mnohé zdravotní potíže.

Fotografie: Freepik

Jedním z prvních signálů, že játra nepracují tak, jak by měla a dochází v nich k hromadění toxických látek, je nevábně vonící dech, pot i moč. Lékaři jejich zápach nejčastěji přirovnávají k syrovým rybám.

Těhotenská preeklampsie

Jedním z onemocnění, které se projevuje změnou tělesného pachu a jehož původ zatím není stoprocentně znám, je preeklampsie. Hlavními příznaky preeklampsie je zejména vysoký krevní tlak a výskyt většího množství bílkovin v moči. Tímto onemocněním nejčastěji trápí starší rodičky a také ženy, které trpí cukrovkou, onemocněním srdce, ledvin či obezitou. Prvním příznakem, který preeklampsii často prozradí, je zápach dechu.

Rakovina plic

Rakovina plic patří celosvětově k jednomu z nejčastějších onkologických onemocnění a zároveň také k těm, na která každoročně umírá největší počet pacientů. Pacienti s rakovinou plic také vylučují dech, který obsahuje charakteristický zápach, který vyzařují právě rakovinné buňky nacházející se v jejich plicích.

V Izraeli byl nedávno veřejnosti představen nový přístroj, který rakovinu plic dokáže velmi rychle a přesně diagnostikovat právě na základě analýzy dechu dané osoby.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza v současné době patří k nejčastějším chronickým neurologickým onemocněním. Jde o tak zvané autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlastní tkáně organismu, což později vede k jejich trvalému poškození. Zjednodušeně můžeme říci, že imunitní systém v tomto případě pracuje především proti vlastnímu mozku a míše, neboť roztroušená skleróza postihuje bílou hmotu centrálního nervového systému neboli obaly nervových vláken, které převádějí povely do svalů a smyslových orgánů.

Agresivní buňky způsobují zánět těchto obalů, který může časem přejít až na samotný nerv, výsledkem je poté necitlivost, brnění a problémy se zrakem, chůzí a dalšími pohyby. I když je nemoc nejčastěji diagnostikována na základě magnetické resonance, existují studie, které ji spojují také s určitým zápachem dechu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]