Při očkování proti Covid-19 je nutné dbát zvýšené opatrnosti u specifické skupiny lidí

Fotografie: Adobe Stock

Vakcína proti tomuto onemocnění se již používá, i když její testování proběhlo během rekordní doby. Provádí ho spousta emocí, slyšíme o ní ve zprávách, a většina z nich apeluje na obyvatele, aby se očkovat nechali. Jsou známé dokonce případy anafylaktických reakcí po očkování.

Očkovat se mohou nechat lidé starší 16 let

Může se tato vakcína podat alergikovi nebo osobě, která trpí rakovinou, cukrovkou nebo má autoimunitní chorobu? V článku najdete odpovědi na tyto otázky. Vakcína se nesmí podávat lidem mladším 16 let. Také by se neměla podávat současně s jiným druhem vakcíny.

Jaké jsou kontraindikace pro očkování proti COVID-19? Před samotným očkováním by měl člověk podstoupit tzv. kvalifikaci, která probíhá před každým očkováním. Lékař zkontroluje, jestli je pacient zcela zdravý a může očkování podstoupit. Očkování nemůže proběhnout, jestli má člověk horečku nebo je nemocný.

Fotografie: Freepik

Bylo již hlášeno několik případů, kde lidé nahlásili anafylaktické příhody. V tomto případě by měla být k dispozici vhodná léčba. Po injekci se doporučuje sledovat pacienta po dobu alespoň 15 minut a během této doby by neměl opustit místo očkování. Druhá dávka by se měla dát pouze osobám, které anafylaktické reakce neměli.

Mohou se objevit také reakce spojené s úzkostí

Nejen úzkost, objevit se může také vazovagální reakce nebo jiná reakce související se stresem. Může se jednat o psychogenní reakci na injekci. Výrobce tak zdůrazňuje, že je nutné přijmout opatření, aby pacient neomdlel nejen během očkování, ale také po něm.

Vakcína se může podávat lidem, kteří mají poruchy srážlivosti krve, je ale nutné ji podávat velmi opatrně. Pozor by si měli dát osoby, které berou antikoagulační léky nebo mají poruchy srážlivosti krve či trombocytopenii. Lidem se sníženou imunitou se také mohou nechat očkovat, protože podle výrobce nebyla hodnocena:

  • Účinnost
  • Bezpečnost
  • Imunogenicita vakcíny

Pacient ale může být přecitlivělý na léčivou látku nebo jiné pomocné látky. Tyto látky najdete v seznamu látek, které vakcína obsahuje. Mezi takové látky patří například chlorid sodný, sacharóza nebo chlorid draselný.

Vakcínu by také neměly dostal těhotné nebo kojící ženy. Mezi prvními očkovanými byli zdravotníci a lidé pracující v sociálních službách, další očkovaní budou mezi lidmi starších 60 let a také ti mladší, kteří trpí nějakou chronickou nemocí.


Řekněte ostatním, co si myslíte