Časté bolesti zad, kolen či kyčlí dokáží eliminovat jednoduché cviky

Trápí vás časté bolesti zad, krční páteře, kyčlí či kolen? Mnoho z vás jistě odpoví, že ano. Některé statistiky totiž uvádějí, že chronickými bolestmi zad a dalších kloubů trpí více než čtyřicet procent celosvětové populace ve vyspělých zemích.

Příčin je mnoho, od ochablosti svalů vlivem nedostatku pohybové aktivity, přes nesprávné zvedání a nošení těžkých věcí, ale například i kabelky stále na jednom rameni, až po stres, špatné držení těla a sedavé zaměstnání. Můžeme říci, že tyto bolesti jsou tak často jakousi daní za náš moderní způsob života. Pokud se jich ale chcete zbavit, nemusíte se spoléhat jen na nejrůznější léky, zkuste pravidelně cvičit. Inspirovat se můžete sérií našich jednoduchých cviků, které jsou na tyto problematické oblasti zaměřené.

Cvik číslo jedna – zvedání předmětů nohama

Možná to zní poněkud zvláštně a zcela jistě vám tento cvik připomene některé hry z dětství, ale je to tak. Jako jeden z velmi účinných cviků se na základě studií ukázalo být zvedání nejrůznějších předmětů ze země pomocí dolních končetin, konkrétně chodidly. Položte si na podložku předměty různých tvarů a velikostí a za pomoci prstů na nohou se je snažte z podložky zvednout. Pohybujte nohama tak, jako by to byly vaše ruce, každou nohou zvedněte alespoň čtyři až pět předmětů. Aktivujete tak svaly, které běžně při chůzi ochabují, a jejich ochabnutí pak následně může způsobit špatnou chůzi a držení těla, které může vést k dalším potížím, jako například již zmíněná bolest kolen, kyčlí či zad.

Cvik číslo dva – postavte se na míček

Další cvik spočívá v tom, že si pod jedno z chodidel vložíte malý míček, například tenisový, a budete se snažit na něj postavit a pohybovat. V začátcích je dobře přidržovat se o stěnu či židli. Míček poslouží jako účinná masáž a stimulace chodidla.

Cvik číslo tři – kroužek v kotníku

Dalším cvik je jednoduchý, ale jeho účinky jsou velmi pozitivní. Lehněte si na záda a pokrčte obě dvě nohy v kolenou. Následně jednu z končetin natáhněte do dálky a proveďte deset kroužků v kotníku, nejprve doleva a poté doprava. Následně stejný cvik proveďte i vaší druhou nohou. Uvolníte tak kotníky a svaly kolem nich, které bývají často příliš napjaté, především pokud například ženy často nosí vysoké podpatky.

Cvik číslo čtyři – zvedání paty a špičky

K dalšímu cviku budete potřebovat židli, na kterou se pohodlně posaďte tak, abyste měli chodidla položena na zemi. Následně začněte jedním chodidlem pohybovat tak, abyste střídavě z podlahy zvedali patu a špičku. Opakujte desetkrát až patnáctkrát a poté cvik proveďte i druhou nohou.