Na záchod raději bez telefonu: Častý zlozvyk může být počátkem nepříjemných nemocí

Fotografie: Depositphotos

Vysedávání dlouhé minuty na toaletě s telefonem může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud to děláte i vy, raději byste měli co nejdříve přestat.

V současné době se většina lidí nehne od svého telefonu. Pravděpodobně i vy ho nosíte všude s sebou, a to včetně toalety. Během posledních studií však vyšlo najevo, že dlouhé vysedávání na záchodě a projíždění sociálních sítí může mít velmi nepříjemné důsledky na vaše zdraví. Jedná se totiž o velmi snadný způsob, jak zvýšit riziko vzniku hemoroidů v konečníku – a to nemluvě o bakteriích, které se mohou vyskytovat v okolí toalety, říká doktorka Carrie Murphy.

Vysedávání s telefonem na toaletě

I když může být zábavné trávit čas procházením sociálních sítí během vykonávání toaletních potřeb, používání telefonu při této činnosti může mít velmi nepříjemné následky na vaše zdraví. Tímto způsobem také vytváříte přílišný tlak na své hýždě, což může zvýšit riziko vzniku hemoroidů – kromě toho jsou v okolí toalety téměř vždy přítomny bakterie a čím déle se vystavujete jejich kontaktu, tím větší pro vás mohou představovat riziko. Problémem tedy není používání samotného telefonu, ale spíše čas strávený na toaletě.

Během dlouhého vysedávání dochází k naplnění malých žil v konečníku, což může ve výsledku vyvolat hemoroidy. Stejně tak jsou pro vás velkým rizikem zmíněné bakterie, které se mohly postupem času usadit na vašem záchodě a kontaminovat vaše tělo – stojí za zmínku také skutečnost, že samotný telefon může přenášet mnoho bakterií, a to včetně E. Coli. Nosíte ho totiž pokaždé s sebou a v dnešní době ho má téměř každé dítě ve škole, kde se denně pohybují stovky lidí. Ve skutečnosti je telefon kontaminovaný mnohem více než samotné záchodové prkénko.

Předpokládá se, že kontaminace chytrých telefonů může souviset s nedostatečným mytím rukou. Dospělí lidé si stále neumějí mýt ruce. Tímto způsobem se bakterie usadí na jejich telefonu, který si berou s sebou naprosto všude.

mobilní telefon
Fotografie: Pixabay

Telefon nechte raději stranou

Pokud se chcete vyhnout hemoroidům a bakteriálním infekcím, měli byste sedět na záchodě pouze tak dlouho, jak je to skutečně nutné. Pokud se stolice nedostaví po několika minutách na záchodě, nenuťte ji. Místo toho vstaňte a jděte dělat něco jiného. Až budete mít nutkání jít znovu, můžete se na toaletu vrátit. Vyprazdňováním stolice byste neměli strávit více než 1 až 15 minut. Samozřejmě je také důležité, abyste si pokaždé důkladně umyli ruce, a to nejlépe i po vymočení.

A pokud i přesto chcete používat svůj chytrý telefon na toaletě, ujistěte se alespoň, že po spláchnutí zavíráte záchodové prkénko. S každým spláchnutím vylétávají do vzduchu částečky výkalů a přistávají na vašem telefonu a částech těla, včetně zubního kartáčku, pokud jste tedy u sebe doma v koupelně. Vhodné je také pravidelně čistit svůj telefon, například pomocí vlhčených ubrousků.

Zdroj: Healthline, National Center for Biotechnology Information

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]