Krevní sraženiny ohrožují tělesné funkce zevnitř. Mezi příznaky patří bolesti nohou a na hrudi

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženiny jsou život ohrožující stav, pokud nejsou včas odhaleny a léčeny. Mají tendenci putovat po těle až do plic a způsobit plicní embolii. Neignorujte běžné příznaky jejich vzniku.

Srážení krve je běžnou funkcí těla, ke které dochází při menších i větších zranění, abyste neztratili příliš krve. Někdy však může srážení krve způsobit komplikace v podobě krevní sraženiny. Ta se vytvoří uvnitř krevní cévy, což je tepna nebo žíla, aniž by došlo k poranění. Pokud není krevní sraženina včas odhalena a léčena, může nastat život ohrožující stav. Proto je tak důležité znát příznaky, které mohou nastat při vzniku krevní sraženiny v cévě, říká doktor Graham Rogers.

Otok dolní nebo horní končetiny

Jde o jeden z příznaků žilní trombózy, která brání průtoku krve oběhovým systémem a kyslíku v přístupu k životně důležitým orgánům. Krevní sraženina se zpravidla objevuje v dolní končetině, kde vznikne otok, místo je na dotek bolavé a pokožka teplá až horká.

Nepříjemná bolest nohou

Dalším příznakem žilní trombózy je bolest nebo citlivost v jedné z nohou. Pacienti, u nichž se vyskytla bolest v důsledku krevní sraženiny, ji popisují jako druh křeče, kdy se vám bolestivě stahují svaly. Křeč však během chvíle odezní, bolest ze žilní trombózy bohužel ne, naopak může sílit.

Červené čáry na kůži

Hematom je tvorba krevní sraženiny, která by vás neměla příliš znepokojovat, ale pokud to, co se objevuje na vaší pokožce, není modřina, ale spíše byste stav popsali jako červené čáry, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře. Jedná se o známku krevní sraženiny v cévě.

plíce hrudník bolest
Fotografie: Freepik

Bolest na hrudi při dýchání

Pokud je to i váš případ, možná se vám vytvořila krevní sraženina v plicích, nebo tam doputovala z místa vzniku. V takovém případě je váš život v ohrožení, protože tyto sraženiny jsou velice nebezpečné, jelikož mohou způsobit plicní embolii. Okamžitě byste měli vyhledat pomoc lékaře. Stejně tak byste měli učinit, pokud se u vás objeví dušnost, zrychlený tep, kašel bez zjevné příčiny nebo závratě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]