Závislost na cukru trápí stále více lidí. Tyto čtyři kroky vás ji zbaví

Všichni asi tušíme, že cukr zrovna našemu zdraví neprospívá. A co teprve, když se objeví nepříjemná závislost na cukru. Ten je ale pro tělo to nejhorší. Je to dobře známý fakt a všichni se snažíme cukr alespoň trochu omezovat. Jenže čeká na nás úplně všude. Dokonce i v pokrmech, které nejsou samy o sobě sladké, a je tak dost obtížné jej odhalit, pokud nečteme etikety.

Ale přestat jíst sladké úplně je pro mnoho z nás zcela nepředstavitelné. Na cukr se totiž vytváří návyk a přestat s ním ze dne na den je skoro nemožné. Tyto triky by vám ale měly pomoci zbavit se nutkání zobnout si něčeho sladkého. Vyzkoušejte je a nastupte na cestu za lepším a pevnějším zdravím.

Touha po sladkém je poháněna naším mozkem, nikoliv naším tělem. Pokud můžete sníst jednu malou sušenku nebo kostičku čokolády a zastavit se, dopřát si trochu sladkého potěšení je naprosto v pořádku. Pokud však máte tendenci se přejídat a po jedné sušence obvykle následuje ještě pět dalších, pak je třeba se nad sebou zamyslet.

Jezte plnohodnotná jídla

První fází odvykačky od cukru je zaměřit se na to, co jíte. Musejí to totiž být plnohodnotná a výživná jídla, která vašemu tělu i mozku dodají dostatek energie pro všechny činnosti. Jen tak ji nebudou chtít hledat ve sladkých pochutinách. Zaměřte se tedy na jídlo bohaté na komplexní sacharidy, tuky a bílkoviny.

Horká sprcha pomůže od neovladatelných chutí

Je to zvláštní, ale přepadne-li vás chuť na sladké, je prý dobré dopřát si desetiminutovou horkou sprchu. Pár minut pod teplou vodou pomůže vašemu tělu dobře regenerovat a nebude hrozit, že poté popadnete tabulku čokolády a celou ji spořádáte.

Rychlá procházka rozproudí metabolismus

Dalším dobrým pomocníkem může být krátká svižná procházka v přírodě. Ta vám pomůže podpořit metabolismus a dostat tělo do správného tempa. Tělo začne spalovat tuky a nebude po vás vyžadovat doplnění hladiny cukrů. Zároveň se také vzdálíte od dosahu vaší ledničky a spižírny a riziko přejídání tedy eliminujete i čistě prakticky.

Řekněte dost

Tato fáze je nejtěžší, ale chcete-li se nezdravých návyků skutečně zbavit, musíte ji zvládnout. Jakmile jste připraveni, snažte se odstranit z vašeho dosahu vše, co jíst nechcete a co není zdravé.

  • Nezdravé jídlo vyhoďte a nové ani nekupujte. Když jej nebudete mít doma, snadněji odoláte pokušení.
  • Pijte hodně vody. Je-li tělo hydratované, necloumají jím žádné chutě. Pijte nejen vodu, ale i zelený čaj nebo ovocné čaje, které vám pitný režim trochu zpestří.
  • Jezte ovoce. Sladkosti nahraďte čerstvým ovoce. Vaše chuťové pohárky dobře uspokojí, ale zároveň nedodává vašemu tělu nezdravé látky, jen přírodní cukry.
  • Vyhoďte umělá sladila. Tyto chemické látky totiž ještě více zvyšují chuť na sladké. Pokud už si tedy chcete život trochu osladit, dejte raději přednost medu nebo stévii.
  • Zásadní chyba je hladovět. Dopřejte si pořádné vydatné jídlo, které vás zasytí a dodá vám nutné živiny i vitamíny.


Řekněte ostatním, co si myslíte