Slazené nápoje mají vliv na vznik ledvinových kamenů. Milovníci piva mohou být naopak klidní

Fotografie: Wilfredor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dlouholetá mezinárodní studie přinesla zajímavé výsledky. Kola a některé další nápoje významně zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů. Pivo, víno a káva riziko naopak snižují.

Limonády, koly a další sladké nápoje jsou dlouhodobě spojovány s řadou zdravotních rizik, jako je cukrovka, obezita, srdeční onemocnění, dna a další kloubní onemocnění. Některé z nápojů navíc přispívají i k ledvinovým kamenům, mají negativní vliv na zdraví kostí, a mohou dokonce přispět k předčasnému úmrtí. Skupina vědců si na tyto průmyslově vyráběné nápoje „posvítila“ právě z pohledu ledvinových kamenů a sestavila přehled těch, které riziko jejich vzniku zvyšují nejvíce.

Jak nápoje přispívají ke vzniku ledvinových kamenů

Průmyslově vyráběné limonády jsou plné nezdravých chemických látek, jako je kyselina fosforečná a velké množství zpracovaného běleného cukru. Často také obsahují velké množství kofeinu a kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Tyto složky mohou být pro vaše tělo velmi škodlivé, zejména pokud tyto nápoje pijete ve velkém množství a velmi často. Nebezpečí kyseliny fosforečné spočívá v tom, že pokud se konzumuje v nadměrném množství, zvyšuje kyselost v moči, a tím i riziko tvorby kamenů. 

Kofein zase může zvyšovat množství vápníku, oxalátů a močoviny v moči, což může také přispět k tvorbě kamenů. Navíc je velmi účinným diuretikem, takže podporuje chronickou dehydrataci, což je nejčastější rizikový faktor pro tvorbu ledvinových kamenů. A v neposlední řadě kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Ten se může metabolizovat na šťavelany a také zvyšovat vylučování kyseliny močové a vápníku. Vzhledem k tomu, že většina průmyslově vyráběných nápojů obsahuje kombinaci všech těchto složek, riziko se násobí.

Které nápoje představují nejvyšší riziko

Ze studií na toto téma jasně vyplývá, že nejvyšší riziko vzniku ledvinových kamenů s sebou logicky nesou nápoje, které obsahují všechny výše zmíněné složky, a to ve velkém množství. Z jedné osmileté mezinárodní studie s téměř 200 000 účastníky vyplynulo, že u osob, jež konzumovaly jednu nebo více porcí cukrem slazené koly denně, bylo riziko vzniku ledvinových kamenů o 23 % vyšší než u účastníků, kteří konzumovali méně než jednu porci denně. Ještě vyšší riziko (33 %) bylo zjištěno u nekolových cukrem slazených nápojů. A to jak sycených, tak i například umělých ovocných punčů. 

lahvové pivo ve sklenici
Fotografie: Pexels

Které nápoje riziko vzniku ledvinových kamenů naopak snižují

Abyste riziko vzniku ledvinových kamenů snížili na minimum, základem je dostatečná hydratace. Pijte větší množství čisté vody, ideálně alespoň jeden až dva litry denně. Množství se samozřejmě liší dle vaší fyzické zátěže, hmotnosti i okolní teploty. Pokud chcete svůj pitný režim něčím obohatit, podle výše zmíněné studie byste měli vsadit na pomerančový džus. Ten je totiž bohatý na citrát draselný, který příznivě ovlivňuje složení moči a snižuje riziko vzniku kamenů. Pomerančový džus je sice také bohatý na fruktózu, ale na rozdíl od jiných džusů jí neobsahuje takové množství.

Velmi zajímavé je také to, že pravidelná konzumace kávy (na rozdíl od jiných kofeinových nápojů) riziko ledvinových kamenů snižuje, a to dokonce o 26 %. Podobné výsledky byly zjištěny také u kávy bez kofeinu (16% snížení rizika) a čaje (11 %). Dále také u červeného vína (31 %), bílého vína (33 %), piva (41 %) a již zmíněného pomerančového džusu (12% snížení rizika).

káva se smetanou
Fotografie: Pexels

Občasná konzumace neuškodí

To, že pijete průmyslově vyráběné limonády, kolové nápoje nebo například umělé punče, samozřejmě automaticky neznamená, že si přivodíte ledvinové kameny. Riziko vzniku kamenů závisí na mnoha faktorech, včetně celkové stravy, úrovně hydratace a genetiky. Nicméně, pokud již máte problémy s tvorbou ledvinových kamenů nebo jste tímto onemocněním ohroženi, měli byste jejich konzumaci omezit na minimum, tedy maximálně jeden nápoj týdně.

Zdroj: Clinical Journal of the American Society of Nephrology

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]