Thymochinon v kmínu podporuje hubnutí. Čaj se vzácnou aktivní složkou pomáhá udržet stabilní hladinu cukru

Fotografie: Depositphotos

Je škoda využívat kmín pouze při vaření. Kmínový nápoj může účinně nastartovat váš metabolismus a být dobrým pomocníkem při efektivním hubnutí.

Kmín je oblíbené koření nejčastěji používané v kuchyních celého světa. Vyrábí se z rozemletých semen rostliny Cuminum cyminum (šabrej kmínovitý), jenž patří do čeledi petrželové a pěstuje se převážně v Číně, Indii a Mexiku. Je to také běžná složka v chilli a kari. Kmín je však nejen vděčnou přísadou do téměř každého slaného pokrmu, ale zároveň jeho konzumace dokáže zrychlit váš metabolismus a snížit hladinu cukru v krvi, říká doktorka Miho Hatanaka. Dokonce může být dobrým pomocníkem při hubnutí.

Jak používat kmín při hubnutí?

Kmín má potenciál pomoci zhubnout díky jedinečné aktivní složce — thymochinonu, přirozeně se vyskytující chemikálii, která má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Thymochinon může zasáhnout volné radikály ve vašem těle a pomoci mu očistit se od toxinů. Kmín pomáhá vašim buňkám reagovat na inzulín a glukózu, což udržuje hladinu cukru v krvi stabilní.

V průběhu času mohou účinky kmínu spolupracovat se zdravou stravou a cvičením na snížení uloženého tuku či snížení zánětu ve vašem těle. Když vše funguje společně, můžete si všimnout, že jakékoli příznaky nadýmání, otoku a únavy se při konzumaci kmínu sníží.

Mylné představy o výsledcích hubnutí díky kmínu

Zatímco kmín vám může pomoci zhubnout, existují reálné limity toho, jakou váhu můžete očekávat. Existují také mylné představy o tom, jak celý proces, v němž je zapojený kmín, funguje. Kmín se nedokáže zaměřit na jednu oblast vašeho těla, jako je například žaludek, aby tuk odboural. I když zlepšuje, nebo pomáhá snižovat zánět, což může mít za následek štíhlejší střed těla, kmín ve skutečnosti nemůže tuk odstranit. Pouze celkové hubnutí může zacílit na ukládání tuku v těle.

hubnutí muž a metr
Fotografie: Pexels

Jak správně využívat kmín při hubnutí?

Kmín můžete při hubnutí využít jako podpůrnou látku mnoha způsoby. Jedním z nejoblíbenějších je příprava nápoje. Kmínový nápoj (také nazývaný jeera water) vytvoříte namočením 2 čajových lžiček semínek kmínu v 1,5 litru vroucí vody a následným scezením. Tekutinu, která je napuštěna zdravými oleji a extrakty z kmínu, vypijte.

Voda z vylouhovaného kmínu nastartuje váš metabolismus a pomůže vyrovnat hladinu cukru v krvi, navíc zvýší vaši hydrataci. Pro nejlepší výsledky pijte tento odvar 2x denně na lačný žaludek. Výsledky uvidíte zanedlouho.

Zdroj: Healthline