Zdravotní účinky konzumace jódu vás přesvědčí o jeho důležitosti. Ovlivňuje zejména funkci štítné žlázy

Fotografie: Depositphotos

Potraviny bohaté na jód výrazně podporují funkci štítné žlázy. Je potřeba vědět, v jakém jídle je obsah tohoto minerálu nejvyšší a jakým potravinám je lepší se vyhnout, říká lékař Ryan Raman.

Jód je nezbytnou látkou pro správnou funkci štítné žlázy, jejíž činnost ovlivňuje spotřebu energie v těle. Nedostatek jódu tedy znamená narušení produkce hormonů štítné žlázy, čímž dochází buď k hypertyreóze, nebo k hypotyreóze, zvýšené, nebo snížené činnosti této endokrinní žlázy. Jako u všeho, i v tomto případě je nutné dbát na jídelníček bohatý na jód. Jaké potraviny se pyšní vysokým obsahem jódu a jakým byste se měli raději vyhnout, chcete-li v těle udržet dostatek tohoto minerálu?

Potraviny bohaté na jód

Jód je třeba do těla přijímat prostřednictvím stravy. Dospělý jedinec by měl přijmout asi 150 mg jódu denně, těhotné a kojící ženy až 250 mg. Při pestrém jídelníčku by neměl být problém takového množství dosáhnout. Hlavně pokud víte, jaké potraviny jsou na jód nejbohatší. Všechny jsou snadno dostupné, a to jak z hlediska možností zakoupení, tak i co se týká vaší peněženky.

Fotografie: Pixabay

Nejlepšími zdroji jódu jsou především mořské řasy a ryby. Nejvíce jódu můžete nalézt v červených řasách známých jako kelp. Můžete je zakoupit sušené nebo ve formě prášku. K červeným řasách patří také řasy wakame. Nejméně jódu obsahuje hnědá řasa nori, používaná pro výrobu sushi. Mezi mořskými rybami vždy vybírejte aljašskou tresku nebo tuňáka. Jedna porce obsahuje až 66 % potřebné denní dávky jódu. Další potraviny, které je vhodné zařadit do svého jídelníčku, chcete-li zvýšit příjem jódu, jsou mléko a mléčné výrobky, vejce, sušené švestky, borůvky, jablka a špenát.

Potraviny, kterým je lepší se vyhnout

Jako jsou některé potraviny vhodné pro doplnění jódu, existují i takové, kterým je lepší se vyhnout. Cukr má negativní vliv nejen na funkci štítné žlázy, ale také na mnoho dalších vnitřních orgánů. Pokud užíváte léky pro podporu funkce štítné žlázy a zároveň milujete sóju, doporučujeme její konzumaci odsunout až na několik hodin po užití medikamentu. Kvůli obsahu isoflavonoidů totiž brání absorpci jódu štítnou žlázou.

Fotografie: Pixabay

Smažené potraviny na tuku nebo oleji jsou obecně nezdravé a u štítné žlázy tomu není jinak. I na ni mají negativní vliv. Vyhýbejte se také jídlům obsahujícím lepek, například žito, ječmen nebo pšenici. Podobně jako sója totiž brání vstřebávání jódu. Káva, lahodný nápoj, bez kterého si nedovedeme představit ráno. Ale ani ta nemá příliš pozitivní vliv na činnost štítné žlázy a nadledvin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]