Avokádo bezpochyby patří do zdravého jídelníčku. Využít jej však můžete i v domácí kosmetice

Avokádo by ve zdravém jídelníčku chybět rozhodně nemělo. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které najdete i v olejných semenech a ořeších. Je však také významným zdrojem vitamínů B, C a E. Z avokáda připravíte mnoho chutných jídel. Od pomazánek, až po sladký krém do dezertu. Mimo to je však také výtečné pro pleť a vlasy. Použít ho tedy můžete jak k jídlu, tak v péči o svou krásu – tedy na tělo a vlasy.

Pleťová maska z avokáda

Až si budete příště připravovat pomazánku z avokáda, nezapomeňte si kousek dát stranou. Připravíte z něj výživnou pleťovou masku. Potřebovat budete jen

  • Kousek rozmačkaného avokáda

  • Kávovou lžičku medu

  • Trochu jogurtu

Tato pleťová maska je vzpruhou pro pleť, která je suchá. Olej obsažený v avokádu dodá hydrataci, vrátí pokožce svěžest a pružnost. Avokádo rozmačkejte na kaši, přidejte med a jogurt. Klidně můžete přidat i banán, pokožka bude zářit štěstím. Masku naneste na umytý obličej, nechte 15 minut působit a umyjte vlažnou vodou. Poté namažte obličej mixem olejů 3 kapky mandlového, kapku avokádového a kapku vitamínu E. Mandlový olej a vitamín E působí proti vráskám.

Maska na vlasy

Z avokáda lze připravit i maska na vlasy. Pro tyto účely je však lépe použít avokádový olej. Pokud ho nemáte, rozmixujte avokádo na úplnou kaši se žloutkem a přidejte lžíci olivového nebo kokosového oleje.

Masku naneste na umyté mokré vlasy a zabalte do koupací čepice. Nechte působit 30 až 40 minut a smyjte vlažnou vodou. Můžete ještě jednou vlasy umýt, ale už jen tak, abyste se zbavili případné mastnoty.

Vlasy upravte běžným způsobem a vetřete do konečků ještě trošinku avokádového či jiného oleje. Vlasy budou hebké, lesklé a nebudou se tak lámat a třepit.

Zábal na ruce i chodila

Potřebovat budete zhruba půl avokáda, hrstku rozmixovaných ovesných vloček, trochu kokosového oleje, žloutek a med. Smícháte a vytvoříte pastu, kterou nanesete na umyté ruce a nohy. Nejdříve je vhodné udělat si manikúru a pedikúru, použít peeling, který zbaví pokožku odumřelých buněk a následně použít tuto krémovou masku a nohy i ruce zabalit do fólie. Masku nechte působit 15 až 20 minut, pak opláchněte.

Fotografie: Pixabay