Tohle může vzhled vlasů prozradit o vašem zdraví. Tyto příznaky vám pomohou jednat včas

Fotografie: Depositphotos

Vzhled a stav vašich vlasů může prozradit mnohé o vašem celkovém zdraví. Pokud jste si na sobě všimli jakýchkoli změn, rozhodně je neignorujte.

Vlasy jsou důležitou součástí lidského těla, ať už se jedná o jejich funkci chránit pokožku hlavy nebo co se týče vašeho vzhledu. Pokud se proto na nich objeví jakékoli změny, například zvýšená lámavost, jejich vypadávání nebo častá tvorba chuchvalců, rozhodně byste to neměli podceňovat. Často se totiž jedná o typickou známku toho, že se vaše tělo potýká s vážnými problémy, jako je dle webu Healthline rozhození hormonů.

Časté vypadávání vlasů a plešatost

Pozor byste si měli dát zejména před nadměrným vypadáváním vlasů, které se objevuje bez zjevné příčiny. V takovém případě by se totiž mohlo jednat o důsledek vnitřní poruchy, jako je anémie, onemocnění štítné žlázy nebo rozhození hormonů. Pomoci vám může změna jídelníčku, zejména zvýšená konzumace potravin bohatých na vitamín B12. Na ZdravémStravování jsme již dříve uváděli, jaký přínos má příjem vitamínu B12.

Dalším častým problémem je plešatost u mužů, a to zejména v přední části hlavy. Tato nepříjemnost bývá často genetická, ovšem v některých případech může jít o důsledek hormonálních změn a nadměrného stresu. Pokud se totožný příznak objeví u žen, může být dle Cynthie Cobb na vině autoimunitní stav alopecie areata či plísňové onemocnění. Stejně tak je dobré být na pozoru před roztřepenými konečky. Ty nejčastěji vznikají v důsledku  nadměrného tepelného stylingu a častého vystavování se chemikáliím.

vlasy maska muž
Fotografie: Freepik

Neobvyklý vzhled nehtů upozorňuje na zdravotní problémy. Jako varování slouží i změna barvy a tvaru

Pozor na nadměrný maz a lámavost vlasů

Příliš mastné a lámavé vlasy jsou poté nejčastěji důsledkem používání nesprávných hygienických prostředků nebo nekvalitní stravy. Typicky se totiž tak děje, když tělo produkuje nadmíru mazu, který se poté přichytává na vlasech. To může být mimo jiné i v některých případech způsobeno léky a jinými doplňky stravy s obsahem chemických sloučenin. Pomoci může především změna ve vaší hygienické rutině.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]