8 pádných důvodů, proč pít denně čaj

Čaj je hned vedle kávy nejoblíbenější nápoj a má řadu blahodárných účinků na lidský organismus. Záleží jen na tom, jaký druh čaje si člověk zvolí a v jaké formě. Kvalitnější jsou čaje sypané.

Čaj je nápoj, který umí uklidňovat, ale i nabudit, zrychlit metabolismus a ovlivnit celou řadu zdravotních neduhů, jedná-li se o nápoj z bylin. Nemusíte se hned vzdávat kávy, patří-li rovněž k vaším oblíbeným nápojům. Rozhodně však stojí za to, zařadit jej do svého denního programu. Zde je 8 důvodů, proč si čaj oblíbit.

Dodržování pitného režimu

Spousta lidí na pitný režim hřeší, zvlášť v chladném počasí, kdy se žízeň hlásí o slovo mnohem méně než v létě. Čaj pomůže zahřát, dodržet pitný režim a je příjemným společníkem pro chvíle relaxace.

Povzbuzuje duševní činnost

Čaj obsahuje (čajový kofein) a tein. Díky tomu dokáže povzbudit a nakopnout zdravějším způsobem než káva. Má kladný vliv na duševní činnost a koncentraci.

Posiluje imunitu

S posílením imunity pomáhají různé bylinky, které je možné pít formou čaje. Kvalitní čaje obsahují antioxidanty, které chrání lidské tělo a pro zdraví jsou důležité.

Podporuje zdraví srdce

Pití čaje pomáhá snižovat hladinu krevních tuků a zlého cholesterolu. Například kvalitní černý čaj podpoří srdce, trávicí trakt a zbaví stresu. A jako náhodou patří černý čaj mezi nejoblíbenější čaje královny Alžběty. Čaje odjakživa patřili k oblíbeným nápojům panovníků. Buďme rádi, že dnes si mohou různé čaje vychutnat i běžní smrtelníci a není výsadou panovníků.

Pomůže s uklidněním

Zvlášť některé bylinkové čaje mají uklidňující účinky a používají se dokonce i jako prostředek pro lepší spánek. Patří zde například meduňka, levandule, třezalka, kozlík. Ovšem i obyčejný čaj vás dokáže uklidnit, pokud si z jeho pití uděláte příjemný rituál a spojíte s oblíbenou činností – poslech hudby, čtení knihy apod.

Prospívá kostem

Četné studie prokázaly, že pravidelné popíjení zeleného čaje snižuje riziko zlomenin a osteoporózy. Účinky jsou pochopitelně nejlepší u starších osob.

Podporuje hubnutí

Ať už je to čaj zelený nebo červený, všeobecně se ví, že pomáhají s hubnutím a vřele se doporučují při redukčních dietách. Červený čaj je požíračem tuků a zabraňuje jeho ukládání, zelený pomáhá nakopnout metabolismus. Samo sebou, že nezhubnete jen pitím čaje (chce to upravit jídelníček a pohyb) nicméně vaší snahu podpoří a urychlí.

Zmírňuje alergii

Bylo prokázáno, že pití čaje z kopřivových listů zmírňuje příznaky alergií. Pokud vás tedy trápí alergie, zkuste začít den hrníčkem kopřivového čaje.

Obrázek: pixabay.com