Potraviny, které podporují zdraví srdce a cév. Jejich konzumace je jednou z forem prevence proti infarktu

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Většina lidí se o něj ale vůbec nestará. Naopak mu ještě přitěžuje špatným životním stylem a nezdravou stravou. A to je snad největší hřích, jelikož tučné jídlo zvyšuje hladinu cholesterolu.

Ten ucpává cévy a znemožňuje srdci, aby pracovalo tak, jak má. V dnešním článku jsme si pro vás připravili seznam potravin, které pročistí krev, posílí zdraví a sníží riziko vzniku infarktu a srdečních onemocnění.

Tučné ryby, ovesné vločky a bobule

Možná jste očekávali potraviny, které jsou bez chuti a které nikdo nemá rád. Opak je pravdou. Tak například losos, makrela, sleď, treska a další opravdu tučné ryby snižují riziko vzniku arytmie a aterosklerózy. Dopřejte si rybu alespoň dvakrát či třikrát týdně a vaše srdce vám bude vděčné.

 

Fotografie: Pixabay

Řadíte se mezi fanoušky ovesných vloček? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Jde totiž o potravinu, která je bohatá na vlákninu a je skvělou zbraní proti „špatnému“ cholesterolu. Díky vláknině se podpoří váš trávicí systém a zároveň se urychlí snižování hladiny škodlivého cholesterolu. Také bobule mohou pomoci. Vyzkoušejte například borůvky nebo jahody. Oboje pomáhají snižovat krevní tlak a pročišťují krev. Zkombinujte je s ovesnou kaší a máte zdravou a vydatnou snídani, která vás zasytí na celé dopoledne.

Hořká čokoláda a oříšky

Hořká čokoláda, která má obsah kakaa minimálně 60-70 % pomáhá vyrovnávat krevní tlak a bojuje proti zánětům. Zároveň pročistí cévy a vyžene z nich nános cholesterolu, který je blokuje. Oříšky obsahují velké množství vlákniny a podporují funkci srdce. Najdete v nich také vitamín E, který snižuje hladinu špatného cholesterolu. Ale pozor, nedejte se zmást. Arašídy nejsou oříšky!

Olivový olej, červené víno a zelený čaj

První dvě byste možná zařadili mezi potraviny hříšníků. Není tomu tak. Není nic lepšího než extra panenský olivový olej. Přestaňte se bát olej v kuchyni používat, pokud koupíte kvalitní druh, nemusíte s ním šetřit. Stačí pár lžiček denně a okamžitě dojde k snížení hladiny špatného cholesterolu, a dokonce i cukru, ve vaší krvi.

Fotografie: Pixabay

Pokud se řadíte mezi milovníky kvalitního červeného vína, tak pro vás máme dobrou zprávu. Prospívá totiž vašemu zdraví. Pomáhá štěpit zbytky tuků uložených v naší krvi. Ničí a odplavuje toxiny z těla. A to nejlepší na konec – urychluje hubnutí. Nenechte se ale unést, nezapomínejte, že všeho s mírou. U vína to platí dvojnásob.

Zázračné účinky zeleného čaje jsou celosvětově známé. Proslul jako silný přírodní antioxidant a povzbuzovač nálady. Stačí pouze jeden šálek denně a zastavíte ukládání cholesterolu ve vašich cévách. Zelený čaj navíc urychluje metabolismus a díky tomu vám pomůže v boji za vysněnou postavu. Přidejte lžičku medu a uvidíte, že budete zdraví jako řípa.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]