6 důvodů, proč konzumovat pravidelně cizrnu

Ačkoliv je cizrna oproti jiným luštěninám lépe stravitelná a tolik nenadýmá, je důležité ji před vařením ideálně přes noc namáčet. Poté vodu slít a uvařit jí v čerstvé vodě. Díky tomu se nestane, že byste měli pocit, že je z vás vzducholoď.

Lepší stravitelnost zaručíte i přidáním mořské řasy, případně saturejky či majoránky do kastrolu s cizrnou. Důvodů, proč ji zařadit do svého jídelníčku existuje hned několik. Které to jsou?

Koktejl zdraví

Cizrna obsahuje mnoho látek, které prospívají zdraví. Jedná se o provitamín A, vitamíny B, C, E. Dále se v ní nachází fosfor, železo, draslík, zinek, hořčík, selen, sodík, vláknina, sacharidy, tuk, bílkoviny a další tělu prospěšné látky.

Královna luštěnin

Cizrna se pyšní velmi vysokým obsahem bílkovin a patří tak mezi nejkvalitnější luštěniny z pohledu lidské výživy. Obsahuje koktejl zdraví prospěšných látek, přičemž je lépe stravitelná a tolik nenadýmá, jako jiné luštěniny.

Má hodně vlákniny

Vláknina působí jako prevence proti zácpě i proti některým civilizačním onemocněním, jako je rakovina tlustého střeva, obezita, až přes kardiovaskulární choroby.

Vhodná potravina do diety

Cizrna spolu s dalšími luštěninami patří k bezlepkovým potravinám. Díky nízkému GI -(glykemický index) ji mohou do svého jídelníčku zařadit i lidé, kteří se snaží o redukci váhy.

Zastoupí i maso

Nemusíte být vegan či vegetarián, abyste si čas od času udělali bezmasý den. Maso zatěžuje trávení, a proto je vhodné zařazovat i bezmasé dny. Bílkoviny obsažené v cizrně vás o nic nepřipraví. Cizrna s přehledem dokáže nahradit podílem bílkovin živočišnou surovinu. Pochutnat si tak můžete na cizrnových indických kuličkách, karbanátcích, sekané, placičkách.

Bojuje proti vysokému cholesterolu

Cizrna má mnoho zdravotních benefitů a jedním z nich je i schopnost snižovat škodlivý cholesterol. Má hodně bílkovin, zato velmi málo tuků.

Obrázek: pixabay.com