5 tipů – jak nahradit klasické pečivo z obchodu

Vzdát se úplně pečiva člověk nemusí, ale jeho omezení je vítané. Pečivo rozhodně nemusí být základem jídelníčku. Stačí, když si při plánování jídla dáte tu práci a vyhnete se regálům s bílou moukou.

Možná si teď říkáte, že se to snadno radí, ale hůř zavádí do praxe, protože jak se může člověk obejít bez rohlíků, housek, baget a chleba? Věřte, že to jde. Prozradíme vám, jak na to.

Domácí ořechový chléb

Pokud se bez pečiva skutečně neobejdete a tu a tam se rádi zakousnete do chleba s pomazánkou, pak si doma upečte zdravější alternativu. Použít můžete povařenou a rozmixovanou quinou (případně quinoa mouku), ořechy, kmín, semínka, kokosovou mouku, mák a cokoliv vás napadne. Na internetu se to jen hemží recepty na chutný domácí chléb.

Paprikové lodičky

Vyměňte pečivo za zdravou zeleninu. Pomazánku můžete klidně mazat na kolečka salátové okurky, vložit ji do vydlabaných rajčat, jejichž vnitřek použijete na pomazánku nebo rozpůlit papriky a pomazánku namazat do půlek paprik – vzniknou tak paprikové lodičky.

Ovesné vločky

Jestliže si dáváte k snídani rádi míchaná vejce se zeleninou a máte dojem, že bez pečiva by to nebylo ono, pak zkuste jednoduchý trik. Opražte na sucho chvíli ovesné vločky a míchaná vejce na talíři jimi posypte. Ovesné vločky jsou velmi zdravé a uvidíte, že pečivo vám chybět nebude. K vločkám můžete přidat i semínka či drcené oříšky.

Zdravé luštěniny

Fazole, hrách, čočka, cizrna…luštěniny rozličných chutí a podob. Nabízejí variabilní množství příprav. Zkusit můžete placičky, které se hodí i k salátům a navíc zvýšíte výživovou hodnotu jídla.

Vafle na sladký i slaný způsob

Vafle určitě znáte. Jsou velmi chutné, pokud je navíc připravíte doma ze zdravých přísad, neohrozí vaše zdraví ani figuru. Připravit se dají na sladký i slaný způsob, kdy je můžete jednoduše využít namísto pečiva. Přikusovat k masu, salátu anebo pomazánce. Variant se nabízí opět nespočet – česnekové, špenátové, cibulové, kmínové, ořechové, makové, kakaové, skořicové, perníkové apod.

Obrázek: pixabay.com