Proč pít ovesné mléko a jak jej vyrobit?

Ovesné vločky rozhodně patří do zdravého jídelníčku a stejně tak i ovesné mléko. Vločky obsahují velké množství živin a poskytují mnoho zdravotních výhod. Navíc je tato super potravina levná a koupit ji dostanete všude. Různé vědecké studie dokonce potvrdily, že působí na lidský organismus i jako prevence před srdečním onemocněním.

Ovesné vločky dokážou kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi, a tak zabraňují vzniku srdečních chorob. Co vše obsahují ovesné vločky? Je to především vláknina, která pomáhá čistit střeva, dále pak antioxidanty, takže působí i jako prevence rakoviny, pomáhají při redukci váhy. Najdeme v nich i vysoký podíl bílkovin, dodávají tělu energii, zlepšují metabolické procesy a usměrňují trávicí ústrojí. Mají výtečnou detoxikační schopnost. Chcete-li zhubnout, pak nezapomeňte vločky zařadit do svého jídelníčku. Vločky se doporučuje konzumovat spíš v ranních a dopoledních hodinách, zajistí totiž dostatek energie, pocit sytosti, dodají tělu vitamíny a minerály. Mimo jiné odvádějí z těla toxiny a jiné nežádoucí látky. Připravte si z vloček „ovesné mléko“ a nezapomeňte si dát každé ráno skleničku.

Ovesné mléko

  • 1 šálek organických ovesných vloček
  • 1 lžičku vanilkového extraktu
  • 1,5 litru vody
  • Med nebo javorový sirup
  • 1 malou lžičku skořice

Postup přípravy

Ovesné vločky namočíme na hodinku do převařené vlažné vody (přibližně půl litru). Poté vložíme tento obsah do mixéru a rozmixujeme na kaši, zředíme zbytkem vody na 1,5 litru. Čím méně vody, tím hustší a krémovější mléko bude. Tuto směs pak přelijeme přes sítko nebo plátěný pytlík a vymačkáme. Zbude jen bílá tekutina (ovesná voda, které se přezdívá ovesné mléko).

Do této vody přidáme ostatní ingredience – skořici, med, vanilku. Osobně sladím jen velmi málo – 1,5 kávové lžičky medu na 1,5 litru. Ale chuťově se dá mléko přizpůsobit dle osobních preferencí. Zbylé vločky, které zůstaly v sítku či plátěném pytlíku, lze dále využít do jakéhokoliv receptu. Do těsta na buchtu, fitness kuliček, pomazánky, smoothie apod. Mléko skladujeme v uzavřené sklenici maximálně 2 dny – pak je lépe připravit opět čerstvý nápoj. Chutnat bude celé rodině – má jemnou krémovou příchuť.

Obrázek: pixabay.com