4 recepty na chutný domácí chleba, který zvládne i začátečník

Dnes není problém koupit si pečivo v obchodě, ale co si budeme povídat, domácí je domácí. Doma to krásně voní a vy se už nemůžete dočkat, až chleba vystydne a ochutnáte. Domácí chléb je tak vynikající, že ho klidně můžete jít samotný, to se o těch z obchodu říci nedá. Možná tak, nějaký z malé domácí pekárny. Vy si však vynikající chléb zvládnete upéci i doma. A přidat můžete i kmín, semínka, oříšky, pokud jej budete chtít nějak ozvláštnit.

1. Žitný domácí chléb

Na tento recept budete potřebovat kvásek. Ten si buď můžete založit sami nebo pohledat na internetu, zda někdo z vašeho okolí kvásek nedaruje. Existuje i kvásková mapa a lidé si takto navzájem pomáhají. Nicméně založení kvásku není složité a vyplatí se ho mít doma.

Na tento chléb budete potřebovat: 450 g žitného rozkvasu (ale může být i jiný), 300 g celozrnné pšeničné mouky, 300 g špaldové mouky, 400 g pšeničné chlebové mouky, 50 g kefíru, 270 ml vody, kmín a cca 3 lžičky soli.

Všechny ingredience smíchejte a vytvořte hladké těsto. Dejte ho na noc do lednice a ráno nechte ještě 2 hodiny kynout při pokojové teplotě. Pak vytvarujte bochník, vložte do ošatky a nechte kynout ještě hodinu. Před pečením chleba nařízněte. Pak pečte 15 minut na 250 stupňů a 40 minut na 190 stupňů. Po upečení nechte vychladnout na mřížce.

2. Jednoduchý pivní chléb

Na tento vynikající a jednoduchý chleba není potřeba kvásek. Použijete zde sušené droždí. Ingredience: 300 ml piva, 150 g žitné mouky, 350 g hladké mouky, 1 lžičku cukru, 2 lžičky soli, 1 lžička kmínu, 1 lžička chlebového koření, 2 lžičky sušeného droždí.

Smíchejte všechny ingredience (droždí polijte teplou vodou a nechte vzejít). Hotové těsto nechte kynout při pokojové teplotě nebo v domácí pekárně. Zhruba po dvou hodinách kynutí těsto ještě propracujte a vytvarujte šišku nebo vložte těsto do ošatky na chleba a nechte ještě hodinku.

Nakynutý chleba vyklepněte na pečící papír, omeťte přebytečnou mouku, neřízněte chleba a potřete vodou nebo poprašte vodou z rozprašovače a vložte na horký plech do předem vyhřáté trouby (nechte troubu i s plechem rozehřát 40 až 50 minut před vložením chleba). Prvních 10 minut pečte na 210 stupňů, pak 40 minut pečte na 180 stupňů. Během pečení ještě jednou chleba postříkejte nebo potřete vodou. Po upečení chleba potřete slanou vodou a dejte chladit na mřížku.

3. Chleba s ovesnými vločkami

Tomuto chlebu se říká odokáč, protože používáte ingredience od oka. Upéci se dá jak z droždí, tak kvásku. Záleží, čemu dáte přednost. V míse smícháte ovesné vločky, různá semínka nebo oříšky, sůl a následně přidáte jakoukoliv mouku a droždí nebo připravený rozkvas, dále pak jogurt nebo kefír a dolijete vodou podle potřeby. Těsto necháte kynout, vytvarujete bochánek, opět necháte těsto nakynout, chleba naříznete, potřete slanou vodou a vložíte do předem rozpálené trouby, kde máte na nejspodnější příčce rozpálený plech – do něj nalijete sklenici teplé vody, což vytvoří v troubě páru. Vše musí probíhat rychle, aby právě tato pára neunikla. I zde se chleba peče prvních 10 minut na 210 stupňů a dopékáte při nižší teplotě na cca 180 stupňů.

4. Rychlý domácí chléb

Pokud s pečením chleba teprve začínáte, mohl by se vám hodit kompletní postup. Takže postup i ingredience najdete v přiloženém videu.

Obrázky: pixabay.com