Proč si vyrábět a pít rostlinné mléko?

Rostlinné mléko je de facto pouze název  pro bílou tekutinu, která však mléko dokáže nahradit. K nejčastějším náhradám patří mléko sójové, ale není zdaleka jediné, které si můžete dopřát. Rostlinný nápoj dodá tělu potřebné a prospěšné živiny.

Chuťově je rostlinné mléko velmi pestré a vybere si opravdu každý. Máte-li alergii na ořechy, můžete zkusit mléko z ovesných vloček, máku, rýže, quiney, semínek. Ovšem pokud vám ořechy nevadí, pak je výtečné mléko z mandlí, kešu oříšků, lískových oříšků, kokosu nebo i mix více druhů oříšků.

Pro koho je rostlinné mléko vhodné?

Rostlinné nápoje jsou vhodné pro všechny, kdo vyznávají zdravý životní styl. Mohou je pít i malé děti. Jsou také výtečnou alternativou pro ty, jež mají alergii na kravské mléko. Ať už se jedná o alergii na mléčnou bílkovinu – kasein či mléčný cukr – laktózu. Mnohá rostlinná mléka mohou pít i lidé na bezlepkové dietě. Záleží, z čeho si člověk mléko vyrobí či koupí. Výhodou je i to, že rostlinné mléko můžete využít stejně, jako mléko kravské. Na koktejly, kakao, kaši, do omáček, na pečení apod.

Jak vybrat to správné?

Budete-li stát u regálu s rostlinnými nápoji a rozhodovat se, pak nejde pouze o chuť, i když ta hraje také velmi důležitou roli. Předně vybírejte nápoje v BIO kvalitě. Zvolte výrobek bez konzervantů, barviv, pesticidů a jiných neřádů. Ochucovaná mléka již nemají mnoho společného se zdravím. Obsahují cukry, zvýrazňovače chuti, aromata apod. Rostlinné nápoje můžete dnes vybírat kokosové, lískooříškové, mandlové, ovesné, rýžové, konopné, sójové, ale stejně tak existuje i nespočet výrobců. BIO nápoje jsou většinou přislazené agávovým sirupem a obohacené o vitamíny.

Chcete-li mít jistotu, že pijete opravdu kvalitní a chutné rostlinné nápoje, vyrobte si je doma sami. Není to nic složitého a ochutit si ho můžete také sami. Například vanilkou, medem, skořicí, kvalitním kakaem. Jak je libo. Počítejte však s tím, že domácí výroba tohoto nápoje nezaručuje dlouhou trvanlivost. Ideálně když mléko jeden den vyrobíte a do druhého dne spotřebujete, maximálně 3 dny ponecháte v lednici.

Proč pít rostlinná mléka?

Obsahují vysoký podíl bílkovin, vitamínů, minerálů, zdravých tuků. To vždy podle toho, co si pro výrobu mléka zvolíte. Je vhodné mléka střídat – tím zaručíte komplexnost zdraví prospěšných živin. Chcete-li udělat něco pro své zdraví, zařaďte rostlinné mléko do svého jídelníčku.

Živočišná mléka jsou nejen hůř stravitelná, ale mohou v těle vyvolávat alergické reakce a způsobit zažívací i kožní problémy. Mléko dnes už není zdaleka tím, co bylo a výrobci se moc kvalitou neřídí, tudíž ani kravské mléko už neobsahuje tolik vápníku, co by mělo. Na kravské mléko zanevřít nemusíte, ale zařazením rostlinného mléka určitě nic nepokazíte.

Obrázek: pixabay.com