Jakou zdravou svačinu sebou na celodenní výlet?

Plánujete celodenní výlet s rodinou a už si marně lámete hlavu s tím, co připravíte na celodenní svačinu? Popravdě řečeno – nabídka občerstvení nebývá příliš pestrá a obědy by se mohly hezky prodražit. Nehledě na to, že k jídlu si člověk dá ještě i nějaký ten nápoj a děti vyškemrají dezerty.

Když si to pak spočítáte, může takový výlet přijít docela draho. A tak není divu, že si mnoho rodin raději připraví svačinu sebou. Zda si dáte někde polévku a kafe už záleží jen na vás. Naším dnešním úkolem je přinést vám inspiraci na celodenní svačinu. Ať už vyrážíte ve dvou anebo celá rodina.

Domácí sušenky

Domácí sušenky jsou ze surovin, které si tam sami dáte a pokud dáváte přednost zdravé stravě, vyhnete se zbytečnému cukru. Jsou lehké, skladné, zaženou chutě na sladké a dodají vašemu tělu potřebnou energii – té bude při výletování potřeba. Sušenky si upečte takové, jaké máte rádi.

Domácí vafle

Domácí vafle lze udělat na sladký i slaný způsob. Tudíž mohou nahradit pečivo, ale i zahnat laskominy na sladkosti. Jaké mohou vafle být? Ořechové, kakaové, skořicové, perníkové anebo sýrové, špenátové, česnekové.

Ovoce

Ovoce zažene rovněž různé laskominy a ještě osvěží. Ani na výletě nezapomínejte na důležitost vlákniny a vitamínů. Stačí každému 1 porce ovoce. Případně udělejte ovocný salát do jedné krabice a vezměte plastové příbory.

Zelenina

Zelenina je lehoučká nejen jako strava, ale nepronese se vám v batohu. Brát na výlet příliš těžkou stravu není rozumný nápad. Těžko by se vám chodilo s přeplněným břichem. Zelenina zasytí, osvěží a dodá tělu potřebné živiny. Jaká zelenina je vhodná? Třeba mrkev, ředkvičky, kedluben, cherry rajčátka.

Krekry

Vezměte si sebou na výlet krekry. Opět jsou lehké jak na nošení, tak pro váš žaludek. Mohou být ve slané i sladké verzi. Přikusovat k nim můžete maso, zeleninu, ale i ovoce, pokud půjde o krekry skořicové.

Sendviče

Oblíbené jsou i bagety nebo sendviče. Zvolte celozrnné pečivo, kvalitní šunku anebo plátky kuřecích prsíček. Proložte zeleninou a posypte třeba mozzarellou. Místo masa můžete zvolit i volské oko anebo vejce natvrdo a avokádo pomazánku. Hlavně nedopusťte, aby vás na výletě přepadl hlad. Ten dokáže člověka otrávit a zkazit mu náladu.

Kaše do skleničky

Pokud budete vyrážet již brzy ráno, stačí, když si do zavařeninových skleniček připravíte sypkou směs. Různé vločky, sušené mléko, semínka, drcené oříšky, skořice, sušené ovoce, trošku kokosového či třtinového cukru. Až dostanete hlad, zalijete tuto směs horkou vodou z termosky, promícháte a dobrou chuť. Skleničky pak vyhodíte, tudíž odlehčíte svému batohu. Kaše nemusí nahradit pouze snídani, je výtečná i jako sladká svačinka.

Pitný režim

Koupit nápoje cestou není dnes žádný problém, ale určitě si vezměte sebou i vlastní pití. Ideální je čistá voda v chladící láhvi anebo čaj, který lze pít i vlažný a nejlépe osvěží.

Kuřecí maso

Na výlet můžete sebou vzít i kuřecí maso. Zdravější verzí za klasické řízky jsou na plátky nakrájená pečená kuřecí prsa. Ale klidně můžete upéci stehna a maso si obrat, ať se vám na výletě jí snadno. K tomu už klasicky po českém zvyku pečivo a kyselá okurka + zelenina.

Obrázek: pixabay.com