5 přesvědčivých důvodů, proč byste neměli vylévat vodu po vaření kapusty

Voda po vaření kapusty může být neobvyklým nápojem, překvapivě to však může být jedna z dobrých věcí, které uděláte pro své tělo. Jde o superpotravinu, která je známá díky svým léčivým vlastnostem. Obsahuje velké množství polyfenolů, vápník, hořčík, železo, fosfor, síru, draslík, jód, vitaminy A, B1, B2, B6, C, K a kyselinu listovou.

Polyfenoly

Jsou to známé antioxidanty, kterým odborníci přičítají nejvyšší účinky. Jejich vysoká hladina v zelí pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny tím, že bojuje s chronickým oxidačním stresem. Hrají klíčovou roli při udržování celkového zdraví organismu. Jako skupina antioxidantů pomáhají chránit buňky těla před poškozením volnými radikály, což zase řídí míru, jakou člověk stárne. Pokud není tělo dostatečně chráněno, dochází k hromadění volných radikálů, které způsobují špatnou činnost buněk. Následek toho je degenerace tkání, která je rizikovým faktorem pro vznik rakoviny, srdečních potíží či Alzheimerovy choroby.

Vápník, hořčík a draslík

Tyto základní minerály jsou velmi důležitou součástí při ochraně kostí před řídnutím, stejně jako prevence proti onemocněním jako je osteoporóza.

Přítomnost draslíku také pomáhá snižovat riziko vysokého krevního tlaku, který zvyšuje riziko srdečního záchvatu a mrtvice.

Síra

Sloučeniny síry pomáhají bojovat proti některým druhům rakoviny.

Vitamin A

Vitamín A je nezbytný pro růst kostí, stejně jako pro reprodukci a zdraví imunitního systému. Pomáhá kůži a sliznicím účinněji bojovat proti bakteriím a virům a hraje důležitou roli, pokud jde o zdraví zraku.

B vitamíny

Komplex vitamínů B, v zelí se vyskytují především B1, B2 a vysoká hladina B6, hraje zásadní roli v přeměně potravin na energii a pomáhá tělu metabolizovat tuky a bílkoviny. Je také důležitý pro udržení zdravých vlasů, kůže, jater a očí. Vitamin B6, nebo pyridoxin, je nejlépe známý tím, že pomáhá udržovat zdravý metabolismus, nervovou funkci, funkci jater, zdraví pokožky, zdraví očí a pomáhá zvyšovat hladinu energie.

Vitamín C

Podporuje imunitu organismu, pomáhá při odstraňování volných radikálů a kyseliny močové, které jsou hlavní příčinou stavů mezi něž patří revmatismus, dna, artritida či některá kožní onemocnění.

Vitamin K

Tento vitamín rozpustný v tucích je důležitý, pokud jde o srážení krve. Je také potřebný pro syntézu kostních proteinů. Dieta s nedostatkem vitaminu K může vést k srdečním onemocněním, oslabeným kostem, zubnímu kazu a rakovině.

Kyselina listová

Mezi nejznámější účinky kyseliny listové patří ochrana vyvíjejícího se plodu proti vrozeným vadám a to především u mozku nebo páteře. Kromě toho zlepšuje zdraví mozku, pomáhá opravovat a syntetizovat DNA, podporuje dělení a růst buněk a tělu pomáhá při produkci zdravých červených krvinek.

5 důvodů, proč používat vodu po vaření kapusty

1. Detoxikace alkoholu

Při konzumaci většího množství alkoholu je podrážděna trávicí soustava. Pokud se i vám poštěstilo zkonzumovat větší množství alkoholu, určitě si pamatujete následující ráno, když váš žaludek nebyl úplně v pořádku. Alkohol ničí velké množství dobrých bakterií ve střevech, což může mít za následek špatnou absorbci základních vitamínů a minerálů.

V tomto případě může zelná voda pomoci vyčistit trávicí systém a pomoci detoxikovat tělo.

2. Pomoc při žaludečních vředech

Díky vysoké hladině fytonutrientů může zelná voda pomoci léčit žaludeční vředy. Pomáhá posilovat odolnost žaludeční výstelky.

3. Zlepšuje pleť

Díky velkému obsahu fytochemikálií a antioxidantů může zelná voda pomoci zlepšit pleť

Pomáhá bojovat proti škodlivým volným radikálům, které mohou vést k rozvoji kožních problémů, jako je akné a černé tečky. Může také pomoci snížit suchost a předcházet předčasnému stárnutí. Každý den pijte sklenici a přidejte také trochu do vaší masky na obličej.

Pokud chcete snížit pigmentaci pokožky a vzhled tmavých skvrn,  můžete si vyrobit vlastní velmi účinnou masku na obličej s použitím zelné vody.

Suroviny:

  • 1 lžíce medu
  • špetka kurkumy
  • 1/4 šálku zelné vody
  • rýžová mouka na zahuštění

Směs nechte odstát 10 minut a následně naneste na obličej. Nechte zaschnout, opláchněte, osušte a neneste hydratační krém.

4. Silnější a zdravější vlasy

Vysoký obsah síry je velmi účinný pro zesílení slabých vlasů a dokonce i pro odvrácení vypadávání vlasů. Stejně jako u pokožky pijete každé ráno sklenici zelné vody a použijte ji i ve vaší masce na vlasy.

5. Každodenně konzumujte zelnou vodu pro zvýšení celkového zdraví

Pokud nechcete pít vodu samotnou, můžete ji využít i do zeleninového smoothie.

Obrázek: naturallivingideas