Vitamíny, které posilují imunitu a mohou být nápomocné při prevenci i léčbě koronaviru

Fotografie: Pixabay

Koronavirus představuje mnoho nejistot a nikdo z nás nemůže zcela eliminovat riziko, ale je tady jedna věc, kterou můžeme udělat, to je jíst zdravě a zaměřit se na dostatečný příjem některých vitamínů a látek. Vynikající osobní hygiena, ohleduplnost a nošení roušek, včetně příjmu živin a dále určitě i pohyb (cvičit se dá i doma) a otužování, přispěje k posílení imunity.

Pokud chytíme COVID-19, náš imunitní systém je zodpovědný za boj proti němu. Výzkum ukazuje, že zlepšení výživy pomáhá podporovat optimální imunitní funkci. Mikronutrienty nezbytné pro boj s infekcí zahrnují vitaminy A, B, C, D a E a minerály železo, selen a zinek. Jako účinné a nezbytné se ukázaly rovněž omega3 mastné kyseliny.

Omega3 mastné kyseliny (EPA+DHA) – vysoký omega3 index a dobrý poměr mezi kyselinou arachidonovou a eicosapentaenovou (EPA) vám může pomoci připravit organismus proti fatální reakci organizmu po infekci koronavirem. A přáním každého určitě je, aby pokud už nemoc chytí, přežil toto období s lehčími příznaky.

Jednou z příčin úmrtí při nemoci COVID-19, může být právě přehnaná autoimunitní reakce. Závažnost onemocnění souvisí pravděpodobně s cytokinovou bouří – uvedl do lékařského časopisu Lancet Jimmy Whitworth z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM). Při tzv. cytokinové bouři dochází k závažné imunitní reakci, při které organismus produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou napadat jiné orgány. A právě zde hraje omega3 důležitou roli – snižuje zánět a pomáhá připravit tělo proti katastrofální reakci organizmu po infekci koronavirem.

Dlouhodobé užívání rybího oleje nebo koncentrátu PUFA omega3 vede k průkaznému zlepšení imunitního systému. Ve výhodě jsou tedy ti, co tyto doplňky stravy baští už delší dobu, ale nic není ztraceno, vždy je lépe začít, než situaci podcenit. Navíc se očekává, že nemoc sice během měsíce června odezní, ale na podzim se opět vrátí. Je lépe být připravený. Navíc EPA ve vyšších dávkách zkracuje průběh zánětlivých procesů. To bezesporu stojí za zamyšlení a prevenci! Ovšem pozor – o užívání se domluvte, nejezte tyto doplňky po hrstech. Nejde pouze o hypotézu, ale o publikované vědecké poznatky. Omega3 mastné kyseliny mohou tedy snížit produkci molekul a látek spojených se zánětem.

Vitamín A

Vitamin A udržuje strukturu buněk v kůži, dýchacích cestách a střevech. Tvoří bariéru a je to první obranná linie vašeho těla. Pokud by boj s infekcí byl jako fotbalový zápas, byl by váš vitamín A vaší přední linií. Potřebujeme také vitamin A, abychom pomohli vytvořit protilátky, které neutralizují patogeny způsobující infekci.

Vitamíny B

Vitaminy B, zejména B6, B9 a B12, přispívají k první reakci vašeho těla, jakmile rozpozná patogen. Dělají to tím, že ovlivňují produkci a aktivitu buněk „ přírodního zabijáka “. Přirozené zabijácké buňky fungují tak, že způsobují „implodování“ infikovaných buněk, což je proces zvaný apoptóza. Při fotbalovém zápase by tato role byla jako bezpečnostní hlídka, která zachytí nepřátelské diváky, kteří se snaží utéct na hřiště a narušit hru.

Vitamíny C a E

Když vaše tělo bojuje s infekcí, zažívá to, co se nazývá oxidační stres. Oxidační stres vede k produkci volných radikálů, které mohou proniknout buněčnými stěnami, což způsobuje, že obsah proniká do tkání a zhoršuje zánět. Vitamin C a vitamin E pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem.

Vitamin C také pomáhá vyčistit tento buněčný nepořádek tím, že produkuje specializované buňky, které zvyšují imunitní odpověď, včetně neutrofilů, lymfocytů a fagocytů. Role vitamínu C je tedy trochu jako vyčištění fotbalového hřiště po zápase.

Vitamín D

Některé imunitní buňky potřebují vitamin D, aby pomohly zničit patogeny způsobující infekci. Ačkoli vystavení slunci umožňuje tělu produkovat vitamín D, zdroje potravy včetně vajec, ryb a některých značek mléka a margarínů mohou být obohaceny vitamínem D – (což znamená, že byl přidán extra).

K získání vitamínu D stačí pár minut denně venku na sluníčku. Lidé s nedostatkem vitamínu D (a je jich podle zjištění velmi mnoho) mohou potřebovat doplňky stravy. Vitamín D přispívá k ochraně proti akutní respirační infekci.

Železo, zinek, selen

Pro růst imunitních buněk potřebujeme mimo jiné železo, zinek a selen. Železo pomáhá zabíjet patogeny a reguluje také enzymatické reakce nezbytné pro to, aby imunitní buňky rozpoznávaly a cílovaly patogeny. Zinek pomáhá udržovat integritu pokožky a sliznic. Zinek a selen také působí jako antioxidant, který pomáhá vyčistit některá poškození způsobená oxidačním stresem.

Je pravda, že některé supermarkety jsou v současné době bez určitých produktů. Ale pokud je to trochu možné, zaměřte se na konzumaci zdravých potravin, abyste zvýšili příjem vitamínů a minerálů. Rovněž si pořiďte doplňky stravy. Zejména vitamín D, omega3 a nějaký multivitamín. Ovšem konzumujte opravdu s rozumem.

Fotografie: Pixabay