5 super zdravých potravin za pár kaček

Hodně lidí zastává názor, že zdravé stravování je finančně nákladné. My si troufáme nesouhlasit, protože jíst zdravě nemusí vůbec stát hodně peněz. Stačí si všímat zdravých potravin, které jsou finančně dostupné všem.

Nikdo neříká, že proto, abyste byli zdraví, musíte konzumovat extra drahé či exotické potraviny. Některé si můžete dokonce i vypěstovat sami. Takže konec výmluv a podívejte se na seznam 5 zdravých potravin za pár kaček.

Kapusta

Je to zelenina plná antioxidantů, minerálů a vitamínů podporujících lidské zdraví. Obsahuje také vlákninu a vápník, čímž příznivě ovlivňuje zdraví srdce a kostí. Mimo to se v ní nachází i omega 3 a omega 6 matsné kyseliny nezbytné pro správné fungování organismu. Vzpomenout musíme rovněž vitamín C a bílkoviny s cennými aminokyselinami.

Fazole

Nevěřili byste, kolik skvělých nutričních hodnot mají v sobě fazole. Všeobecně platí, že veškeré luštěniny jsou velice zdravé. Nachází se v nich velké množství antioxidantů, vitamín B a dále železo, vápník, draslík. Pomáhají s přirozenou detoxikací těla a podporují zdraví srdce. Jsou výtečným zdrojem důležité vlákniny.

Vajíčka

Vaječný bílek obsahuje velké množství proteinů a cholinu, který podporuje činnost mozku. Žloutek zase v sobě ukrývá vitamíny A, B, D a minerální látky. Samozřejmě pamatujte, že všeho s mírou. Zblajznout 5 vajec ke snídani by nebylo správné. Bohatě stačí 1 až 2 vajíčka za den (a ne každý den). I zdravé potraviny se mají střídat. Díky tomu dáte tělu vše, co potřebuje.

Ovesné vločky

Stojí opravdu pár kaček a jde o poklad zdravé výživy. Použít se dají na nespočet způsobů. Jak na slaný, tak sladký způsob. Vyrobit si z nich můžete i mléko nebo je rozmixovat a nahradit jimi mouku. Ovesné vločky obsahují železo, zinek, draslík, hořčík, vápník, vitamíny skupiny B, vlákninu, sacharidy, bílkoviny, zdravé tuky nezbytné pro správný chod organismu.

Ryby

Ryby nepatří k nejlevnější záležitosti, ale pořídit se dají i za docela rozumnou cenu. V podstatě je jedno, zda koupíte rybu mraženou a doma si ji připravíte či uzenou nebo v konzervě. Ani ty z konzervy neztrácejí nějak výrazně své nutriční hodnoty. Nicméně v tomto ohledu dejte přednost rybám ve vlastní šťávě. Je-li tam olej, stoupá energetická hodnota jídla. Ryby jsou důležitou součástí zdravého jídelníčku a doporučují se jíst alespoň 2x týdně.

Obrázek: pixabay.com