Jídlo z mikrovlnné trouby neprospívá zdraví a okrádá vaše tělo o cenné živiny

O tom, zda je vhodné konzumovat jídlo ohřívané v mikrovlnné troubě se vedou již léta spory. Někteří tvrdí, že jídlo ohřívané v mikrovlnné troubě nijak zdraví neškodí a další pak, že jídlo z mikrovlnné trouby nepatří do úst člověka. Tudíž záleží na každém individuálně, jak se k tomu postaví. My se s vámi podělíme o informace z různých studií, které byly na toto téma prováděny.

Mikrovlnné trouby fungují tak, že rozkmitají molekuly vody ve velmi vysokých frekvencích, tím se mění na páru a jídlo se ohřívá. Určitě jde o pohodlný a praktický způsob ohřívání jídel, ale je nutné si uvědomit, že mikrovlnné záření mění chemickou strukturu jídla. Ačkoliv jsou mikrovlnné trouby označované za bezpečné, nic to neznamená. Za bezpečný byl označován i tabák .. a jak to nakonec dopadlo. Není pochyb o tom, že mikrovlnné záření od ostatních typů ohřevů deformuje molekuly potravin. A to není vše.

  • Ví se také, že mikrovlnné záření zbavuje jídlo nejzákladnějších živin. Zjistilo se, že například takto ohřívaná brokolice ztratila až 97% antioxidantů. Zatímco brokolice ohřívaná na páře přišla pouze o 11% antioxidantů.

  • Další studie zjistila, že mikrovlnné záření způsobuje vyšší stupeň rozkladu bílkovin, než ohřev běžným způsobem.

  • A jak si na tom stojí česnek? Zjistilo se, že vliv mikrovlnného záření připravil kompletně za 60 sekund česnek o jeho hlavní aktivní složku – alicin. Mikrovlnné trouby ničí i látky, které posilují imunitní systém, jsou to živiny, které pomáhají bojovat s chorobami a jsou nezbytné pro lidské zdraví.

  • Používání mikrovlnky na vysoké teploty se nedoporučuje, ale využití tohoto způsobu ohřevu i na nízké teploty není příliš šťastným řešením. Japonská studie zjistila, že 6-minutový ohřev zničil 40% vitamínu B v mléce, takže takový ohřev zbavuje jídlo výživové hodnoty.

  • Tři nedávné na sobě nezávislé studie zjistily, že tímto stylem ohřevu klesá i hodnota minerálů. Budete-li tak ohřívat ovoce a zeleninu, připravíte pokrm o velké množství vitamínů, minerálů a dalších živin.

V čem jídlo ohříváte?

Další problém ohřívání jídel v mikrovlnné troubě je nádobí. Dnes je už všem jasné, že lecjaké plastové nádoby nejsou zdravé řešení a jejich používání se nedoporučuje. Mnoho plastových výrobků obsahuje různé chemické látky, které zhoršují funkci hormonů. Teplo způsobí, že se tyto chemické látky z plastu uvolní do jídla. Pokud tedy budete jídlo i nadále ohřívat v mikrovlnné troubě, investujte alespoň do kvalitního nádobí.

Obrázky: starranty.com, gethow.org