Chřest – jeho druhy, využití v kuchyni i zdravotní benefity

Ať už patříte k ostříleným „chřestařům“ nebo chcete chřest teprve vyzkoušet, pak se vám mohou hodit dnešní informace. Chřest máme na trhu nejčastěji zelený, pak bílý, ale i fialový. Tím to však nekončí, protože můžete narazit také na odrůdy fialovo-zelené či bílo-fialové. Pak existují ještě další méně známé odrůdy, které se u nás však nepoužívají.

Na barvu chřestu má vliv místo, ale i způsob pěstování.  Jedná se lahodnou a zároveň velmi zdravou zeleninu. V kuchyni z něj připravíte mnoho jídel. Od polévky, přes chřest pečený až po saláty. Výhonky této královské zeleniny se sklízejí od jara do konce června.

Chřest bílý

Má lahodnou a velice jemnou chuť, patří patrně k těm nejoblíbenějším. Nejvíce oblíbený a pěstovaný je v Itálii, Kalifornii a Francii. Nejdražší a tudíž nejkvalitnější jsou silné bílé výhonky bez důlků a skvrn.

Chřest zelený

Odrůda zeleného chřestu je nejvíce pěstuje ve Španělsku, Francii, Itálii a Řecku. Zelená barva je způsobená přímým působením slunečního svitu. Na trhu však můžete narazit také na „Divoký chřest“ ze Sardinie, který se vyznačuje tenkými výhonky, jež jsou aromatické a mají jemně nahořklou chuť. Mohlo by vás zajímat, že právě na jaře se tento chřest podává v Itálii samostatně pouze pokapaný panenským olivovým olejem a citronovou šťávou. Případně se přidává do frittaty a rizota. Naproti tomu ve Francii se pěstuje speciální mini odrůda zeleného chřestu s pikantní trpkou chutí.

Chřest fialový

Podobně jako chřest zelený roste na světle. Sklízí se jednou denně tak, že se odříznou rašící výhonky či ulomí těsně nad úrovní země. Hojně se pěstuje ve Francii, Kalifornii a Německu. Vůní a chutí lze nejvíce přirovnat k bílému chřestu.

Proč si ho oblíbit?

Lidé si chřest oblíbili už dávno, cca před pěti tisíci lety byl oblíbenou pochoutkou starých Číňanů a Egypťanů. Jich už se nezeptáme, ale můžeme se podívat, co na to věda a poznatky moderní doby.

Chřest obsahuje mnoho vitamínů a stopových prvků. Patří sem kupříkladu vitamín A, vitamíny skupiny B, draslík, zinek, železo, fosfor, jód, měď. Chřest působí jako přírodní afrodisiakum, podporuje krvetvorbu, udržuje zdravý cévní systém, zásobuje mozek a jiné orgány kyslíkem, posiluje srdce, prospívá vlasům, nehtům, pokožce, podporuje správnou hormonální činnost, zlepšuje paměť a soustředění, prosívá zažívání, přirozeně detoxikuje organismus, doporučuje se vřele při redukčních dietách.

Obrázek: pixabay.com