3 tipy – jak začíst jíst zdravě

Zvažujete přechod na zdravější stravování a nevíte, čím začít? Pak začněte tím nejjednodušším. Zdravá strava je základ dobré kondice, pevného zdraví i dobré nálady.

Chcete-li se tedy v novém roce cítit lépe, doporučujeme nastartovat změnu jídelníčku. Dnes vám prozradíme 3 pomocníky, díky kterým bude přechod na pestřejší/zdravější stravu úplná hračka.

Smoothie

Smoothie není žádná novinka a každý ví, oč jde. Dát si ho můžete na snídani, svačinku nebo k večeři. Základem je ovoce a zelenina, kdy je možné kombinovat různé druhy zeleniny s ovocem, díky čemuž získáte různé chutě, které se neomrzí. Smoothie můžete rozmixovat úplně do kašovité konzistence, nebo ponechat křupavé kousíčky. Záleží, čemu dáte přednost. Dopřávat si jej nemusíte pouze doma, ale i v práci, protože se v láhvi dá snadno přenášet.

Díky němu obohatíte svůj jídelníček o vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Budete-li si chtít připravit sytější smoothie, můžete vodu nahradit rostlinným mlékem, jogurtem či kokosovou vodu, přidat ořechové máslo, med, bylinky apod. Nebojte se experimentovat. Používat můžete, cokoliv vás napadne: špenát, červenou řepu, řapíkatý celer, mátu, bazalku, mrkev, jablíčka, ananas, mango, avokádo, jahody, borůvky, banány… Posílíte tak své zdraví, zlepšíte spánek, zredukujete kilogramy, podpoříte krvetvorbu.

Gril

Moderní trouby umožňují dnes nejen pečení, ale i zdravé grilování. Jídlo je tak zdravější a chutnější. Zapomeňte na smažené minutky a připravte si grilovaný plátek masa a zeleninu. Zdravé stravování není tak složité, jak to na první dojem může vypadat. Nepotřebujete nic moc extra, než co už doma máte. Jen si to připravíte jinak. Z grilování doma si můžete udělat klidně i událost, při které se potkáte se svými přáteli. Nemusíte čekat, až bude venku krásně, abyste mohli žhavit gril na zahradě.

Ořechy a semínka

Pokud rádi mlsáte a ne zrovna zdravě, pak je nejvyšší čas to změnit. Pomohou vám s tím ořechy a semínka. Když je rozmixujete, vznikne vám ořechová „mouka“, kterou nahradíte při pečení klasickou mouku. Použít lze tuto ořechovou mouku na pečené i nepečené zákusky. Přidávat můžete také do výše zmiňovaného smoothie.

Stačí vám výkonný kuchyňský mixér a z ořechů připravíte celou škálu pokrmů. Mléko, máslo, tyčinky, sušenky, vafle, palačinky, buchty. Použít je můžete i do dezertů vyrobených z jogurtu, tvarohu nebo tofu. K ořechům můžete přidat i ovesné vločky – vzniklou mouku skladujte v uzavřené nádobě na tmavém a suchém místě maximálně týden. Pak je dobré připravit si novou.

Obrázek: pixabay.com