Chutné a zdravé smoothie

Čím dál častěji je možné se setkat s tímto názvem a většina nejspíš tuší, oč jde. Většinou je smoothie spojováno se zdravým životním stylem a jedná se o mixovaný nápoj, kde je základem ovoce nebo zelenina. Popřípadě kombinace obojího a nejideálněji bez cukrů či umělých sladidel.

Ovoce a zelenina + zdravé potraviny

Mimo ovoce a zeleniny mohou být součástí smoothie i kakaové boby, ovesné vločky, chia a jiná semínka, mladý ječmen, karobový prášek, med, javorový či datlový sirup a mnoho dalších zdraví prospěšných potravin. Získáme tak hustý, výživný krémový koktejl, který nejen zasytí a osvěží, ale dopraví do těla potřebné vitamíny a minerály. Tyto koktejly většinou slouží jako lahodná a rychlá snídaně nebo svačinka. Dá se pojmout i jako zdravá alternativa nápoje před fyzickou aktivitou. Proto jsou tyto nápoje velmi oblíbené také u sportovců. Tělo tímto ušetří zásobní glykogen, jelikož díky rychlým cukrům může tělo okamžitě z ovoce čerpat energii. Přidáním proteinového prášku získáme zdroj kvalitních bílkovin potřebných k obnově svalových buněk.

Neomezené množství kombinací

Smoothie umožňuje podle vlastní kreativity a chuťových pohárků různé variace, kdy se dá společně rozmixovat například kiwi, máta, salátová okurka a třeba i pár lístků špenátu. Výborné je i mango, maliny, banán a pomeranč. Různé druhy ovoce lze libovolně kombinovat i s listovou zeleninou. Do těla tak vpravíme nemalé množství vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Koktejly z ovoce a zeleniny mohou být v závislosti na vašem „smootheru“ zcela rozmixované nebo jemně křupavé s kousíčky ovoce či zeleniny. Rozhodně se smoothie řadí do zdravého životního stylu, kde je možné za pár korun vychutnat symfonii dokonalé chuti.

Příklady smoothie

  • Salátová okurka, kiwi, máta, zelená paprika
  • Mango, banán, lístky špenátu nebo ledový salát
  • Jablko, ananas, kokos, banán
  • Rajče, bazalka, salátová okurka, zelené jablko
  • Ananas, pomeranč, hruška
  • Jablko, švestka, skořice

Fotografie publikována se svolením Praisaeng Photography/FreeDigitalPhotos.net