Náhrada mouky mletými ořechy – je to skutečně dobrý nápad?

Pokud se věnujete „fitness stravě“nebo se zkrátka jen straníte pečivu, přílohám a mouce, pak si nejspíš myslíte, že děláte dobře. Z každé strany na nás skáčou informace o škodlivosti některých potravin a jak jste out, pokud pečete z mouky a ne z rozemletých ořechů, semínek a jiných náhrad.

Dřív byla babiččina bábovka požehnáním a každý se těšil na neděli. Dnes je to v některých domácnostech pomalu horor. Bábovka z mouky? Brrrr….Pravdou je, že není mouka, jako mouka. Ale pro zdravé a chutné pečení lze dnes vybírat z nepřeberného množství mouk. A věřte, že bábovka z mouky je daleko zdravější, než ta, která je pečená z některých náhrad. Proč? To vám právě dnes prozradíme.

Netušíme a nepídíme se po tom, jak vznikl název pro pečené moučníky bez mouky – jako zdravý koláč. Jakoby ten z mouky, zdravý nebyl? To platí v případě, že se tradiční surovina (mouka) vymění za mák, ořechy, různá semínka, se zcela odlišnými vlastnostmi i posláním, než má mouka.

Ořechy jsou bezpochyby zdravé, ale…

Nechápejte to špatně, samozřejmě, že semínka a ořechy jsou zdraví prospěšné. A do koláčů tyto suroviny rovněž patří. Jen ne jako hlavní složka, namísto mouky. Není zrovna nejšťastnější řešení, nacpat do těsta na buchtu či koláč, nepřiměřené množství ořechů a semen. Ořechy ve větším množství jsou poměrně kalorické, takže moučník, kde nebude mouka, ale rozemleté ořechy, bude mnohonásobně kaloričtější. Dopřát si ho mohou fyzicky aktivní jedinci. Velkou chybou je, že lidé, kteří si doma pečou „zdravé koláče“ myslí, že se toho zdravého dá sníst kvantum. Normálně by si ukrojili maximálně dva kousky z tradiční babiččiny bábovky, protože si hlídají linii, ale „zdravého koláče“ i pět kousků. Mimo to, že i tento zdravý koláč, může a většinou má i vyšší kalorickou hodnotu, není ani tak zdravý, jak se mnozí domnívají. Proč?

Mleté ořechy a vysoká teplota nejsou dobrý nápad

Jelikož použijete-li rozemleté ořechy, změní se díky vysoké teplotě při pečení jejich chemické vlastnosti. Kvalitní tuky z ořechů lze využít i jinak, než tím, že jimi nahradíte mouku. Pravidelná konzumace tepelně neupravených ořechů, přispívá k zlepšení lipidového profilu. Například takové vlašské ořechy snižují hladinu lipoproteinů, cholesterolu a triacylglycerolu s nízkou hustotou. Jestliže budete chtít upéci něco čistě ořechového nebo makového, je lépe použít ořechovou mouku, která je částečně zbavená tuku. A proč ořechy a semena nejsou vhodná náhrada za mouku?

Tyto olejnaté plodiny obsahují převážně polynenasycené mastné kyseliny. Když vynecháme omáčku kolem poly a mono nenasycených kyselin a podíváme se na holý fakt, jde o potraviny termooxidačně nestabilní, které působením vysoké teploty podléhají poškození. Rozumné je ořechy a semena používat buď tepelně nezpracované nebo pečené na mírnou teplotu, případně v celistvé podobě (sekané ořechy atd.) nikoliv rozemleté na mouku.

Při tepelné úpravě se totiž mění struktura ořechů a jejich chemické složení, vytrácí se z nich vlhkost a probíhá tzv. Maillardova reakce. Při pečení či pražení dochází k oxidaci polynenasycených mastných kyselin, které se nacházejí převážně v ořeších. Vzniká malondialdehyd, což je konečný produkt peroxidace lipidů (oxidační degradace lipidů) s nepříznivými účinky na lidský organismus.

Snižuje se také obsah izomeru tokoferolu (vitamín E) až v rozmezí 30 – 70 procent. Tudíž tam toho zdravého moc nezbude. Vynecháme všechny složité názvy i rovnice, protože toto má být informativní – ne vědecký článek a napíšeme to tak, aby tomu každý rozuměl. Tepelná úprava mletých ořechů (ještě záleží také na tom, jak jste je skladovali, na stáří ořechů atd.), jako je smažení, fritování, pečení vytváří látky, které poškozují zdraví. Když už tedy budete chtít nahradit mouku, kupte si kokosovou nebo mandlovou či jinou ořechovou mouku, která je pečení přizpůsobená a zbavená tuku.

Zdravý koláč (nákyp) lze připravit i pomocí jáhel, pohanky, amarantu, rýže, quinoy. Ani mouky se bát nemusíte. Dnes na trhu dostanete koupit nepřeberné množství mouk, které jsou zdraví prospěšné. Pokud se nebudete přejídat, nehrozí ani to, že by vám kousek babiččiny bábovky zapříčinilo obezitu. A není nic lepšího, než si po nedělní bábovce vyrazit s rodinou na procházku anebo si bábovku sníst rovnou někde v přírodě, jako svačinku. Na vině není samotné jídlo, ale nerozumné množství a úbytek pohybu.

Obrázek: pixabay.com