Onemocnělo vám dítě? Sledujte příznaky, při kterých byste neměli odkládat návštěvu lékaře

Fotografie: Getty Images

Když onemocní malé dítě, je obvykle poměrně náročné zjistit, co jej konkrétně bolí a jaké příčiny ony příznaky způsobují. Proto je více než nutné bedlivě sledovat zdravotní stav vaší ratolesti a v čase na něj adekvátně reagovat. Poradíme vám, při jakých projevech byste rozhodně návštěvu lékaře neměli odkládat.

Vážné příznaky onemocnění dítěte, při kterých je nutné navštívit lékaře

Malé děti často nedokážou přesně popsat své pocity během nemoci či akutního stavu, proto je vhodné věnovat pozornost konkrétním příznakům. Pokud se vyskytnout některé z těchto, ihned vyhledejte lékaře:

  • Vysoká tělesná teplota: pokud se vám nedaří srazit horečky u dítěte až dva dny za sebou, měli byste se poradit s pediatrem.
  • Abnormální žízeň: zaznamenali jste u své ratolesti zvýšený příjem tekutin zejména ve večerních a nočních hodinách? Zvýšená žíznivost může značit počáteční diabetes mellitus prvního typu. Proto je vhodné nechat dítko vyšetřit pediatrem. Dalšími příznaky možné cukrovky jsou pak úbytek hmotnosti, časté močení a zvýšená únava.
Fotografie: Pixabay
  • Problémy s dýcháním: sýpe vaše dítě při dýchání, nebo slyšíte pískání? K normálnímu dechu tyto patologie nepatří. Zajděte za pediatrem na vyšetření, aby případně vyloučil bronchitidu a astma bronchiale.
  • Bolesti břicha: ty byste rozhodně neměli ignorovat, pakliže se objevují u dítěte víckrát za týden (2x až 4x). K tomu ještě sledujte, zda ratolest netrpí průjmy, nevolností či zvracením.
  • Bolestivé močení: to zpravidla značí infekci močových cest. K tomu se přidružuje často i zvýšená tělesná teplota, zvracení, nechuť k jídlu, celkový neklid a podrážděnost dítěte.

Další projevy u dítěte, při kterých byste měli zbystřit

Otok obličeje rovněž neznačí nic dobrého. Pravděpodobně se jedná o alergickou reakci, nebo následek nějakého úrazu. Značit může i sníženou funkci štítné žlázy, nebo příušnice. Proto neváhejte s návštěvou lékaře.

Fotografie: Freepik

promodralé rty jsou vážným příznakem, že se neděje nic blahého. Dítě nejspíš trpí nedostatkem kyslíku v krvi. Naznačovat může tento příznak na srdeční potíže, zápal plic nebo astma. A kromě jiného se zaměřte i na vyrážky na pokožce v kombinaci s jinými projevy, jako je horečka, potíže s dýcháním a zvracení.

Ve všech případech konzultujte stav svého potomka s pediatrem nebo jej rovnou navštivte. Akutní stavy pak řešte případným přivoláním záchranky a poskytnutím první pomoci.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]