Nedostatek zinku ovlivňuje krásu i zdraví. Upozorní na něj řada signálů

Jak poznat, že máte nedostatek zinku? Není potřeba chodit na jakákoliv vyšetření. Vaše tělo to pozná samo a dá vám to vědět. Vaším úkolem je dané signály rozpoznat, správně je identifikovat a potom zajistit, že zinek doplníte. Buď z běžné stravy, nebo z doplňků. To už necháme na vás. A jak poznat, že vám tato látka skutečně chybí?

Hubnete

Možná z toho máte radost, ale pokud vám váha ubývá bez zjevných příčin, je třeba být na pozoru zjistit, proč tomu tak je. Řada lidí se může obávat nádorů, ale často za tím stojí jenom nedostatek zinku.

Jste často nemocní

Nedostatek zinku se projevuje také tím, že máte celkově oslabený váš imunitní systém. Tělo se nedokáže bránit běžným virům a vy jste nemocní více, než je běžné. Doplňte zinek a bude to v pořádku.

Špatná hojivost ran

Stačí se říznout nebo škrábnout a máte zranění, se kterým se léčíte i několik týdnů, než zmizí. Rozhodně to není běžné a důvod hledejte v tom, co vašemu tělu chybí. Doplněním zinku bude vše v pořádku.

Pomalý růst

Problém hlavně u dětí a dospívajících jedinců. U nich je třeba dbát na pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Jinak může hrozit právě to, že se růst zpomalí, nebo se dokonce může zastavit.

Poruchy spánku

Spánek je pro lidský organismus velmi důležitý, jelikož tělo regeneruje a čerpá energii. Čím méně zinku v organismu máte, tím více se objevují poruchy. Třeba s tím, že se budíte, nebo s tím, že nemůžete usnout.

Změny chutí a vůní

Přijde vám, že řada věcí najednou chutná a voní jinak? Pokud si to myslíte jenom vy, hledejte důvod ve vašich smyslech. Jejich vnímání může být ovlivněno a narušeno proto, že vám v těle prostě něco chybí.

Problémy se stolicí

Nedostatek zinku může způsobovat také problémy s trávením. Ty poznáte celkem jednoduše, jelikož jsou charakteristické tím, že vás může dlouhodobě trávit průjem. Problém tak není přímo v jídle, ale v tom, co obsahuje.

Vypadávání vlasů

Může mít vliv i na vaši krásu. Nedostatek způsobuje to, že vám začnou vypadávat vlasy velmi rychlým tempem. Je to dáno mimo jiné i souvislostí se štítnou žlázou a následným vylučováním požadovaných hormonů.

Problémy s koncentrací

Nedokážete se soustředit a koncentrovat se na jednu věc? To může být problém ve škole, i v zaměstnání. Obvykle za to nemůže jenom únava, ale tělo vám naznačuje, že vám něco chybí.

Vznik alergií

Není to až tak častý stav, ale může se objevit. Jedním z příznaků mohou být i různé alergické reakce. Hlavně potom kýchání, slzení očí, kopřivka, nebo ucpaný nos, napuchnutí a zrudnutí, stejně jako zhoršené dýchání.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]