Zelený poklad ukrytý v tvrdé ulitě aneb Zdravotně prospěšné účinky konzumace pistácií

Fotografie: Depositphotos

Pistácie jsou nejen chutné, ale především plné prospěšných látek, které podpoří vaše celkové zdraví. Přestože se řadí mezi dražší potraviny, jejich zařazení do jídelníčku se vám vyplatí.

Pistácie jsou velmi prospěšný a zdravý druh ořechů. Obsahují velmi zdravé tuky a jsou skvělým zdrojem vlákniny, antioxidantů a bílkovin. Konzumují se již řadu let a dnes je najdete v mnoha pokrmech, jako jsou dezerty, omáčky nebo zmrzliny. Jsou také velmi chutné, především z toho důvodu jsou tak oblíbené. Zde je několik výhod, které jste o konzumaci pistácií nevěděli. Více prozradil lékař Audur Benediktsdottir.

Jsou prospěšné pro zdraví srdce i očí

Jejich konzumace v rozumném množství může být velmi prospěšná, protože jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, které snižují vysoký krevní tlak. Fytosterol navíc snižuje vstřebávání cholesterolu z některých potravin, čímž snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi. Pistácie mohou také pomoci zlepšit zrak, protože obsahují karotenoidy, které chrání oči před poruchami souvisejícími s věkem, jako je šedý zákal, a lutein a zeaxantin, jež brání poškození očí UV zářením.

Kontrola tělesné hmotnosti

Jak už bylo uvedeno, pistácie jsou plné mononenasycených tuků, respektive zdravých tuků, které nezpůsobují změnu hmotnosti. Obsahují také hodně vlákniny, jež vás zasytí na delší dobu, a navíc bílkoviny v pistáciích tuky spalují, místo toho, aby je ukládaly. Ale pamatujte, že všeho moc škodí, pistácie konzumujte s mírou, protože bohužel mají hodně kalorií.

Fotografie: Pixabay

Zdravý imunitní systém

Dostatečný příjem pistácií vám může zajistit zdravý imunitní systém. Navíc jsou skvělým zdrojem vitamínu B6 a antioxidantů, jež pomáhají chránit před různými mikrobiálními onemocněními. Opět platí rozumné množství. Mírná konzumace pistácií může podpořit funkci imunitního systému.

Snižují riziko vzniku rakoviny

Pistácie obsahují mnoho antioxidantů, které snižují riziko rozvoje rakoviny plic, prostaty a kůže. Navíc jsou bohaté na gama-tokoferol, jenž brání pronikání škodlivého slunečního záření do pokožky. Nyní, když jste poznaly hlavní výhody konzumace pistácií, je zkuste zařadit do svého jídelníčku. Pochutnáte si a zároveň zlepšíte své celkové zdraví.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]