Není ořech jako ořech. Který je nejlepší?

Možná to první, co vás při slově ořech či oříšek napadne, je jeden ze tří kouzelných oříšků Popelky. Ale my se dnes podíváme na zoubek jiným oříškům. Existuje jich mnoho, je to termín souhrnně označující různé plody a semena. Kokosový ořech, mandle, kaštan, kešu. Dnes konzumujeme opravdu nepřeberné množství ořechů. Dnešním šampionem je ovšem ořech vlašský. Proč?

Ořechy a výzkum

To, že ořechy obsahují vysoký podíl vlákniny, nenasycené mastné kyseliny a antioxidanty víme dávno. Proto profesor a doktor Joe Vinson z Univerzity v Scrantonu studoval něco jiného. Závěr, ke kterému přišel po ukončení své studie, byl, že dnes konzumujeme malé množství ořechů – měli bychom je tedy více jíst. A to hlavně jeden druh. Ořech vlašský. Má totiž vyšší antioxidační účinky než všechny ostatní druhy.

Zdravotní účinky vlašských ořechů

Pokud budete pravidelně jíst vlašské ořechy, tělo se vám odvděčí tím, že bude zdravé. Opravdu. Pravidelnou konzumací tohoto malého zázraku můžete předejít riziku srdečních chorob a ucpaných cév. Ženy uvítají jeho sílu při boji s vráskami – jednoduše dělá pleť mladší! Dále podporují činnost mozku a jeho rozvoj nejen u dětí a stimulují stres. Jsou i skvělou volbou pro svačinu, protože dodají energii a dobrou náladu.

Kolik jich tedy jíst?

Dr. Joe Vinson uvedl, že pouhých sedm ořechů denně přinese výše uvedené zdravotní účinky. A pokud se pídíte po tom, jak ořechy konzumovat, jsou nejlepší za syrova a neoloupané, protože je to právě „šlupka“ (ne však skořápka!), která obsahuje až 90% antioxidantů, například protirakovinných.

Jak vybrat zdravé ořechy

Pokud nemáte možnost sbírat ořechy na vlastní zahradě, vyrazte do obchodu. Zde vybírejte ořechy pouze ty, které nemají nijak narušenou skořápku – není tedy prasklá a nemá na sobě ani fleky. Pokud  najdete jednu z těchto vad, je téměř jisté, že uvnitř hnijí.

Aby si ořechy uchovaly vše, co je pro naše tělo užitečné, je nejlepší skladovat je ve vzduchotěsných obalech v ledničce. V ní můžete mít zásoby až na půl roku. Při zmražení vydrží i rok. Kromě ledničky je vhodným místem jiné chladné a suché místo. I v tomto případě ovšem vydrží maximálně půl roku.

 Fotografie: Walnuts Author: inyucho licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com