Pistácie nepatří vzhledem k jejich poměrně vysoké ceně mezi často užívané ořechy, ovšem proč si čas od času nedopřát i tento luxus? V pistáciích se nachází 15 % cukru, 20 % bílkovin a přibližně 55 % oleje.
Působí preventivně proti některým typům rakoviny a snižují nebezpečný LDL cholesterol. Mimo to jsou doslova nadité vitamíny a minerály – obsahují vitamíny A, B, E, dále pak železo, selen, zinek, měď.
Využití pistácií v kuchyni
Pistácie můžete jíst jen tak, jako zdravou svačinku, ale také z nich vyrobit zmrzlinu, moučníky, máslo či mléko. Prozradíme si, jak na to.
Pistáciové máslo
- Potřebovat budete 250 g pistácií (nesolené, nepražené, vyloupané), 2 lžíce sladidla (med, javorový sirup, agáve), 2 lžíce kokosového oleje.
- Pistácie i další ingredience vložíte do mixéru a rozmixujete na hladkou směs. Uložíte do skleničky a skladujete v lednici. Použití másla: na palačinky, sušenky, dezerty, koláče, na pečivo.
Pistáciové mléko
- Na výrobu mléka budete potřebovat 1 litr filtrované vody (případně vodu balenou), 200 g pistácií (nesolené, loupané), 3 datle (nemusí být) a příchuť, pokud budete chtít dochucovat. Jak na to?
- Pistácie nejdřív namočte do vody, alespoň na 3 až 4 hodiny. Namočte společně s nimi i datle. Poté vodu slijte a dejte do mixéru pistácie i datle. Datle slouží k oslazení nápoje, když je nedáte, nic se neděje. Můžete dát místo nich 2 lžičky medu či jiného sladidla. Budete-li chtít dochucovat, můžete přidat špetku skořice, bylinkový sirup či vanilku. Osobně mám ráda jen pistácie a datle (nic víc).
- Pak přilijete vodu (asi půl litru) a celý obsah důkladně rozmixujete. Přelijete přes sítko či plátno do nádoby a přimícháte další půl litr vody. A máte litr pistáciového mléka domácí výroby. Budete-li cedit přes sítko, přelijte mléko alespoň 6x. To, co vám v sítku zůstane, použijte třeba na dezert, do kaše či do buchet.
Obrázek: pixabay.com