Skryté benefity konzumace pekanových ořechů, o kterých ví jen malé procento Čechů

Fotografie: Depositphotos

Při večerním sledování televize nemusíte v obchodě sáhnout pouze po smažených lupíncích. Můžete vyzkoušet i pekanové ořechy, které jsou velice dobré, a navíc i zdravé.

Jestliže jste ještě neslyšeli o pekanových oříšcích, jedná se o plody jedlého bílého ořechu. Ten roste hlavně ve Spojených státech a místní lidé tyto plody hojně konzumují ke snídani, na svačinu nebo při jakékoliv jiné příležitosti. Jsou totiž docela syté, a proto jich stačí sníst jen pár, abyste se najedli. Jedna malá porce člověku poskytne mnoho důležitých živin a obsahují i další vitamíny a minerály, říká lékař Dan Brennan.

Zdroj mnoha živin, minerálů a vitamínů

V pekanových oříšcích naleznete hodně zdravých živin. Stačí je jednoduše zařadit do jídelníčku a můžete si je dopřávat kdykoliv budete chtít. Obsahují například železo, zinek, měď, mangan, selen, fosfor, vitamín B1, vitamín B5 a vitamín E. Většina těchto látek je pro člověka velmi důležitá, protože zajišťují správné fungování lidského těla, a navíc zlepšují imunitu. Díky tomu, že v nich je obsaženo velké množství cenných látek, stačí vám k jídlu jen malá hrst.

Fotografie: Pixabay

Přináší zdravotní výhody

I když obsahují hodně tuku stejně jako jiné ořechy, pozitivně ovlivňují lidský organismus. Zajišťují správné fungování kardiovaskulárního, imunitního, nervového a endokrinního systému. Jsou velice zdravé a stačí vám malá dávka několikrát do týdne, abyste využili jejich zdravotních výhod. Jejich konzumací do těla přijímáte mnoho podstatných živin, látek a minerálů, které jsou pro lidské zdraví nezbytné.

Fotografie: Pixabay

Vliv na určité funkce v těle

Nejenom, že si malou hrstí pekanových ořechů doplníte do těla několik potřebných látek, ale také předcházíte různým nemocem. Dokáží totiž snižovat riziko vzniku aterosklerózy, snižují špatný cholesterol a zvyšují hodný cholesterol.

Příznivě působí i na nervový systém a také brání vzniku kardiovaskulárních onemocnění. U někoho mohou působit proti depresím nebo jiným psychickým potížím. Pekanové ořechy se řadí mezi esenciální nenasycené mastné kyseliny. Ty si tělo samo neumí vyrobit a musí být tedy do těla dodávány skrze potravu.

Fotografie: Pixabay

Vhodné jsou i pro diabetiky

Diabetici, kteří se léčí s I. typem cukrovky si musí pravidelně aplikovat inzulín pomocí injekčního pera nebo inzulínové pumpy. Zároveň je nutné, aby si často měřili glykémii (hladina cukru v krvi). Podle naměřené glykémie a jídla, které si chtějí dát, si musí dát určitou dávku inzulínu. Někteří diabetici mohou mít problémy s tím, že jim inzulín příliš nepůsobí. Aby zlepšili citlivost tkání na inzulín, mohou do svého jídelníčku zařadit i pekanové ořechy. Ve 100 gramech pekanových ořechů se nachází 13,9 gramů sacharidů.

Fotografie: Pixabay

Hubnutí a vysoký cholesterol

Ti lidé, které trápí vysoký cholesterol, mohou ještě před léky od doktora vyzkoušet zdravé potraviny a více pohybu v životě. Jednou z potravin, která snižuje špatný cholesterol a zvyšuje dobrý cholesterol, jsou i pekanové ořechy. Jelikož se jedná o ořechy rostlinného původu, neobsahují žádný cholesterol. Pro ty, kteří chtějí zhubnout, je vhodné konzumovat menší množství ořechů denně. Obsahují totiž hodně vlákniny, což člověka zasytí a nebude mít potřebu jíst něco dalšího.

Fotografie: Freepik

K čemu jíst ořechy

Pokud nemáte rádi samotné ořechy k jídlu, vždy je můžete přidat k něčemu dalšímu. Lidé si velice oblíbili pekanové ořechy s jogurtem, ovocem a ovesnými vločkami. Tuto kombinaci si dávají nejčastěji ke snídani nebo jako rychlou svačinu, která zasytí na několik hodin. Někteří je využívají i při pečení sladkých dezertů nebo do pečiva. V americké kuchyni je přidávají do salátů. Při jejich konzumaci vás dost možná napadne, do jakého dalšího jídla byste je přidali.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]