Puchýře na chodidlech dokážou otrávit život. Místo prasknutí je lepší je nechat nedotčené

Fotografie: C. Personne / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Puchýře jsou nepříjemné bublinky, které v závislosti na svém výskytu mohou komplikovat každodenní činnosti. Léčit je můžete i doma, ale dodržujte bezpečný postup.

Puchýř je drobná kapsa naplněná tekutinou, která se může vytvořit na různých částech těla. Tyto bublinky mohou mít různou velikost a mohou se vyskytovat z různých důvodů. Například po popálení kůže, infekci plísní nebo bakterií, kousnutí hmyzem nebo traumatu. V závislosti na svém umístění může puchýř překážet každodenním úkolům. Pokud máte například puchýř na nohou, můžete mít potíže s chůzí, cvičením nebo dlouhodobým stáním, říká doktorka Sarah Taylor.

Domácí léčba puchýřů na nohou

Každý, u koho se puchýř vyskytne, zápasí s nutkáním puchýř prasknout a nechat tekutinu vytéct. Věřte však, že ačkoli je to lákavé, uděláte mnohem lépe, když ho necháte nedotčený, protože otevřený puchýř se může infikovat. Zakrytí puchýře obvazem může pomoci chránit ho během hojení.

Pokud necháte puchýř na pokoji, může nakonec ztvrdnout a sám zmizet. Dokud se tak nestane, může být váček nepříjemný v závislosti na jeho velikosti. Přestože je lepší se puchýře nijak nedotýkat, pokud ho přece jen chcete prasknout, musíte to udělat správně a bezpečně. Pak pocítíte jistou úlevu. Zde jsou kroky, jak s puchýřem zacházet, abyste se vyhnuli infekci:

  • Umyjte si ruce teplou vodou a antibakteriálním mýdlem.
  • Pomocí vatového tampónu dezinfikujte jehlu lihem.
  • Vyčistěte puchýř antiseptikem.
  • Vezměte jehlu a proveďte malý vpich do puchýře.
  • Nechte tekutinu zcela vytéct.
  • Na puchýř naneste antibakteriální mast nebo krém.
  • Zakryjte puchýř obvazem nebo gázou.
  • Denně ránu čistěte a znovu nanášejte antibakteriální mast.
  • Puchýř mějte zakrytý, dokud se nezahojí.

Jak zabránit vzniku puchýřů na nohou?

Prevence puchýřů na nohou zahrnuje řešení základní příčiny. Pokud se vám v důsledku tření vytvoří puchýř, je první obranou nošení správně nasazených bot. Jakmile se vaše nohy třou o určitou část boty, nošení vložky může poskytnout extra vycpávku a snížit tření. Jste-li sportovec, ujistěte se, že máte nohy v suchu. Naneste prášek na nohy, abyste snížili pocení, nebo noste ponožky odvádějící vlhkost určené pro sportovce. Tyto ponožky rychleji schnou a snižují vlhkost.

Fotografie: Depositphotos

Pokud vám kosmetický přípravek nebo alergen způsobí puchýře na nohou, vyhýbání se dráždivé látce snižuje pravděpodobnost vzniku nových puchýřů. U puchýřů způsobených zdravotním stavem prodiskutujte možnou léčbu se svým lékařem. Jakmile eliminujete základní problém vzniku puchýřů, můžete snížit riziko jejich vzniku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]